Kiedy należy wziąć pod uwagę zmianę biura rachunkowego

Niektórym zmiana biura rachunkowego może wydawać się skomplikowanym procesem, wymagającym dużego zaangażowania przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia są także obawy o brak ciągłości rozliczeń oraz przed formalnościami. Są jednak takie sytuacje, w których zmiana biura jest koniecznością. Sprawdźcie kiedy warto wziąć pod uwagę taką zmianę.

Najlepszy czas na zmianę

O zmianie biura rachunkowego decyduje przedsiębiorca, który musi zaplanować przeniesienie ksiąg (najlepiej zrobić to po zamknięciu okresu rozliczeniowego).

-Choć zmiany tej można dokonać w dowolnym momencie roku i prowadzenia działalności, to dobrze jest zdecydować się na ten krok na początku nowego roku kalendarzowego. Dokonując jej w tym momencie można mieć pewność w kwestii spójności sposobu prowadzenia dokumentacji i księgowania w konkretnym roku podatkowym – radzi ekspert reprezentujący Biuro Rachunkowe BILANS.

Wskazania do zmiany biura rachunkowego

Choć z pozoru zmiana biura rachunkowego wydaje się być sprawą trudną, to nie należy się jej obawiać. Zdecydować się na nią warto szczególnie w przypadku:

  • wykrytej wadliwości obliczeń księgowych – to znak, że biuro rachunkowe nie świadczy usług na właściwym poziomie,
  • niskiego poziomu obsługi – długi czas oczekiwania na odpowiedź, otrzymywanie wiadomości lakonicznych lub o niezrozumiałej treści,
  • braku reprezentacji przed urzędami – reprezentacja wymaga spisania odpowiedniego pełnomocnictwa, dlatego biura obiecujące prowadzenie postępowania podatkowego bez upoważnienia nie są rzetelne,
  • ograniczonego dostępu do firmowych dokumentów – nowoczesne biura oferują prowadzenie księgowości w formie elektronicznej, do której przedsiębiorca ma stały dostęp, dlatego każde biuro, które nie oferuje tej opcji wymaga zakończenia współpracy.

Biuro rachunkowe zmienić można w kilku krokach, zaczynając od wypowiedzenia dotychczasowej umowy i odebrania dokumentacji księgowej swojej firmy.