Naprawa dachów i nie tylko – podstawowe prace dekarskie

Przed laty zawód dekarza definiowaliśmy w bardzo prosty sposób: fachowiec od układania papy lub dachówek na więźbie skonstruowanej przez cieślę. W pracy z elementami z blachy dekarzowi pomagał nie kto inny jak blacharz. Dziś dachy to zwykle znacznie bardziej skomplikowane konstrukcje z wieloma dodatkami. Jakie są więc obecnie podstawowe prace dekarskie?

dekarz

Prace przy nowoczesnych dachach

Dach to już nie tylko osłona przed wiatrem i deszczem – to bardzo szczelna konstrukcja, która ma też zapewniać w budynku ciepło. Do prac na dachu dochodzi często montaż okien, świetlików, tzw. solarów, a nawet realizacja dachowych ogrodów. By omówić podstawy zadań, jakie należą do dekarzy, warto zerknąć na plany dostępnych kursów. Dekarz musi umieć wykonywać pokrycie dachowe z różnych materiałów. Najpopularniejsze materiały pokryciowe to dachówki ceramiczne i blachodachówki, ale też dachówki cementowe i bitumiczne, płyty dachowe, papy i folie. Do zadań dekarza należy także naprawa, remont dachów i rozbiórka pokryć. Dekarz powinien znać także zagadnienia związane z wykonywaniem odwodnienia połaci, montażem wspomnianych już okien, świetlików, solarów i innych urządzeń do pozyskiwania energii, a także wyłazów, szczególnie na dachach wysokich budynków i budynków o dużym metrażu, które zimą trzeba odśnieżać, by zalegający śnieg nie przeciążył konstrukcji.

Kim jest więc współczesny dekarz?

Szukając szkół, które kształcą dziś dekarzy, w pierwszej kolejności natrafiamy na kursy w szkołach prywatnych. Możemy natrafić na oferty edukacji trwającej kilka miesięcy, jak i na kilkudniowe kursy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Elbrus z Wrocławia, to niemożliwe, by w kilka dni poznać wiedzę teoretyczną o budowie, naprawach i innych pracach na dachach nawet w kilku procentach. Najlepiej sprawdziłby się trzyletni system edukacji, gdzie przez dwa lata uczeń zdobywałby ogólną wiedzę związaną z budownictwem, a ostatni rok byłby czasem przeznaczonym wyłącznie na specjalizację. Dekarz nie musi być specjalistą od wszystkich robót na dachu, musi jednak umieć współpracować z innymi fachowcami: nie może być mu obcy montaż dodatkowych elementów. Trzeba też wspomnieć o pracach na dużych wysokościach – w tym przypadku prace dekarskie nie są już tak proste, a często nie obejdą się bez zaangażowania alpinisty przemysłowego.

Niewiele jest firm, które wykonują specjalistyczne prace wysokościowe: remontowe, budowlane, dekarskie i porządkowe. Jeśli jednak konieczne są prace na naprawdę wysokim budynku, nie sposób obejść się bez pomocy takiej firmy. Trudno sobie wyobrazić, że nawet bardzo dobrze wykształcony i doświadczony fachowiec – jak dekarz – który pracował wyłącznie na dachach niskich budynków jednorodzinnych, zajmie się naprawą pokrycia na ogromnym wieżowcu. Na koniec dodajmy, że w związku z rozwojem przemysłu i technologii, fachowcy muszą nabywać coraz więcej wiedzy i zdobywać coraz więcej doświadczenia, by rzeczywiście mogli nazywać się specjalistami. Lepiej więc skoncentrować się na wybranej gałęzi danej branży i w niej dążyć do zawodowego mistrzostwa.

śr. ocena 5 / głosów 5