O czym pamiętać w pierwszym dniu dziecka w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to ważne wydarzenie w życiu zarówno dziecka, jak i rodzica. Dla malucha to duża zmiana – nieznane miejsce, rówieśnicy oraz zasady. To przede wszystkim także czas rozłąki z mamą i tatą. Jak pomóc latorośli zaadoptować się do nowych warunków? Jak przygotować malucha na to ekscytujące, ale i stresujące wydarzenie? Poznaj nasze wskazówki i porady.

przedszkole

Gdy wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień przedszkola, rodzice często wpadają w panikę. Mają wrażenie, że maluch nie przyzwyczai się do nowej sytuacji i nie będzie chciał chodzić do przedszkola. Rodzice obawiają się także własnych emocji – tęsknoty i strachu o to, czy dziecku nie dzieje się krzywda. Właśnie dlatego warto starannie przygotować brzdąca i siebie na ten nowy etap życia.

Rozmowa jest najważniejsza

Warto rozmawiać z dzieckiem i opowiadać mu o tym, jak wygląda typowy dzień przedszkolaka. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do myśli, że niebawem rozpocznie nową przygodę wraz z innymi dziećmi. Pamiętajmy także, żeby przedstawiać przedszkole w pozytywnym świetle – mówmy o nowych kolegach i koleżankach, wspólnych zabawach i posiłkach. Dokładnie wytłumaczmy także, jak będzie wyglądał ten pierwszy dzień – kto odprowadzi malca do przedszkola oraz kto go odbierze.

Dzień rozstania

Gdy nadejdzie ten ważny dzień, rodzice powinni trzymać nerwy na wodzy. Nasze emocje i płacz nie pomogą dziecku, dlatego starajmy się zachować spokój. Wspierajmy naszą latorośl i weźmy ze sobą jego ulubioną zabawkę. Pamiętajmy, że nie należy przedłużać momentu rozstania, ale nie wolno nam także wyjść bez pożegnania – zapewnijmy malucha o swojej miłości i obiecajmy, że będziemy o umówionej porze. Pierwsze dni w przedszkolu są najtrudniejsze, ale też najważniejsze. Dlatego należy zachowywać spokój i postępować stanowczo, lecz życzliwie. Dzięki temu maluch szybciej przyzwyczai się do nowej sytuacji. Bez wątpienia w procesie adaptacji dziecka do przedszkolnych warunków, ważną rolę odgrywają panie przedszkolanki, które powinny otoczyć brzdąca czułą opieką. Im lepsza atmosfera panuje w przedszkolu, tym dziecko chętniej do niego chodzi. Dlatego warto wybrać małe, kameralne Przedszkole Niepubliczne „Nasze Dzieci” w Warszawie, które zapewnia maluchom najlepsze warunki do rozwoju i zabawy.

Pierwszy dzień w przedszkolu to stresujące wydarzenie dla całej rodziny. Starajmy się ułatwić maluchowi przebrnięcie przez ten etap jego życia. Otoczmy malucha czułą życzliwością i odpowiadajmy na wszystkie pytania związane z nowym miejscem i innymi dziećmi. Wybierzmy przedszkole niepubliczne, a zyskamy pewność, że nasza latorośl zostanie otoczona najlepszą opieką.

śr. ocena 5 / głosów 1