Pomoc zwierzętom. Dlaczego warto być wolontariuszem?

Wolontariat to szeroko rozumiane pomaganie innym. Z założenia jest ono bezinteresowne i wolontariusz nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Może to być praca fizyczna lub umysłowa. Ważne, by osoba, która pomaga, spełniła w ten sposób swoją chęć niesienia pomocy potrzebującym ludziom lub zwierzętom. Jeszcze lepiej, jeśli zaangażuje w tę pomoc swoje umiejętności i poświęci czas, który jest obecnie towarem deficytowym.

Komu pomaga wolontariusz?

W zasadzie tutaj nie ma ograniczeń, ponieważ ochotnicy niosą pomoc wszystkim potrzebującym ludziom, zwierzętom oraz środowisku. W Polsce i na świecie istnieje bardzo wiele fundacji oraz organizacji poszukujących i rekrutujących wolontariuszy. Każdy chętny, posiadający trochę czasu może znaleźć obszar, w którym się odnajdzie. Jeśli naszemu sercu bliskie są dzieci, to szukamy organizacji im pomagających. Jeśli chcielibyśmy zaopiekować się starszą osobą, to znajdziemy fundacje, które szukają przybranych wnuków samotnym dziadkom. Jeśli chcielibyśmy obcować ze zwierzętami, wystarczy wycieczka do najbliższego schroniska i pomoc w wyprowadzaniu psów na spacer. To oczywiście tylko przykłady działań wolontariackich, a w rzeczywistości mamy ogromne pole do popisu, wystarczy tylko dobra wola i czas – podpowiada pracownik Straży dla Zwierząt w Polsce.

Jakie cechy mają wolontariusze?

Trudno tu generalizować, bo każdy człowiek to indywidualność. Skoro jednak został wolontariuszem, to jako główne powody wymienia :

  • chęć pomocy,
  • miłość do zwierząt,
  • praca wolontariacka to pasja i hobby,
  • chęć nawiązania nowych znajomości i bliższych relacji z innymi ludźmi pomagającymi.

Takie powody wystarczą, by scharakteryzować wolontariusza jako osobę pomocną, otwartą na ludzi i zwierzęta, ciekawą świata, pogodną i dobrą.

Jak wolontariusze pomagają zwierzętom?

Pierwszym krokiem do pomocy zwierzętom jest wybór organizacji, którą chcielibyśmy wesprzeć. Wybieramy fundację lub organizację, która ma podobne poglądy na traktowanie zwierząt oraz której działania chcielibyśmy wspierać. Po dokonaniu wyboru kontaktujemy się z organizacją i oferujemy pomoc jako wolontariusz. Wtedy zostaniemy skontaktowani z koordynatorem, który po przeprowadzeniu z nami wywiadu, skieruje nas w odpowiednie miejsce lub zaproponuje działania, które moglibyśmy podjąć na rzecz zwierząt. Ważne, że podczas pierwszego kontaktu podajemy powody, którymi się kierujemy w związku z oferowaniem pomocy dla zwierząt. Informujemy też o posiadanych umiejętnościach lub chęci nauczenia się czegoś nowego. Okazuje się, że w tego typu miejscach można poznać ludzi, którzy stanowią przekrój całego społeczeństwa, a relacje, jakie między nimi powstają, są głębokie, bo łączy ich wspólna chęć pomagania zwierzętom.

śr. ocena 5 / głosów 5