Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w żłobku?

Pierwsze dni w żłobku nie należą do najprzyjemniejszych momentów ani dla rodziców, ani tym bardziej dla samego dziecka. Małe dzieci w większości przypadków mają bowiem problem z zaadaptowaniem się do nowych warunków oraz akceptacją sytuacji, w której rodziców przy nich nie ma przez większość dnia. Istnieją jednak praktyczne metody, które pomogą w przygotowaniu dziecka do uczęszczania do żłobka.

żłobek

Wyjaśnij dziecku, dlaczego idzie do żłobka

Wielu rodziców ma poważny problem z posłaniem swojego dziecka do żłobka. Czują wyrzuty sumienia, z powodu swojego powrotu do pracy oraz konieczności pozostawienia swojej pociechy pod opieką obcych jej osób. Pierwsze dni w żłobku wcale nie muszą jednak upłynąć dla nas i dla naszego dziecka pod znakiem stresu, buntu i płaczu. Bardzo ważne jest przede wszystkim wyjaśnienie dziecku powodów, dla których idzie ono do żłobka. Bez względu na to, w jakim wieku jest nasze dziecko, powinniśmy jak najczęściej z nim o tym rozmawiać oraz wyjaśniać, że w żłobku będzie miało okazję poznać się i bawić się z innymi dziećmi, nauczyć się nowych rzeczy oraz przyjemnie spędzić czas. Istnieją żłobki, które ułatwiają tą sytuację i organizują tzw. zajęcia adaptacyjne – jednym z nich jest przykładowo Niepubliczne przedszkole i żłobek Promyk w Warszawie.

Oswajaj swoje dziecko z opieką innych osób

W wielu przypadkach rodzice są jedynymi osobami, które spędzają czas ze swoim dzieckiem. W konsekwencji maluch czuje, że jedynymi osobami, które mają prawo się nim opiekować, są właśnie mama i tata. Dlatego warto jak najwcześniej starać się oswajać swoje dziecko z pozostawaniem pod opieką innych osób. Dzięki temu będzie ono wiedziało, że mama i tata nie są jedynymi osobami, które się nim opiekują i później zdecydowanie łatwiej zaakceptuje pobyt w żłobku i nowe panie. Starajmy się więc już od najmłodszych lat przyzwyczajać swoją pociechę do pozostawania sam na sam z ciociami oraz dziadkami, gdyż pozytywnie wpłynie to na późniejszą adaptację dziecka w żłobku.

Przygotuj ulubione zabawki swojej pociechy

W czasie pierwszych dni w żłobku warto pozwolić dziecku na zabranie ze sobą kilku ulubionych zabawek lub przedmiotów, które kojarzą mu się z domem. Ulubiony miś, lalka czy kocyk pozwolą bowiem dziecku lepiej odnaleźć się w obcym dla niego otoczeniu oraz dodadzą mu sił do stawienia czoła tej całkowicie dla niego nowej sytuacji. Możemy także podarować dziecku zupełnie nową zabawkę, która będzie przypominała mu o naszej obecności, rozproszy nieco jego uwagę oraz pozwoli lepiej przetrwać ten trudny dla niego czas.

śr. ocena 5 / głosów 2