Regulacje prawne dotyczące szczepień przeciwko wściekliźnie

Regulacje prawne w Polsce określają zasady szczepień przeciwko wściekliźnie, aby chronić ludzi i inne zwierzęta mogące się zarazić tą chorobą. Szczepienie psów jest obowiązkowe. Kiedy należy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie? Kto może to zrobić? Jak często należy to robić? Jakie są objawy wścieklizny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

szczepienia-psa

Dlaczego należy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Wścieklizna to choroba oddziaływającą na układ nerwowy.

Jak tłumaczy lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Pile:

można się nią zarazić poprzez ugryzienie przez drapieżnika, zwierzę dzikie bądź udomowione. Zarażają chore jeże, koty, krowy, nietoperze, sarny czy właśnie psy. Nie zarażają małe zwierzęta, takie jak szczury, myszy czy chomiki, nie zarażają też inni ludzi chorzy na wściekliznę. Aby doszło do zarażenia, ślina chorego zwierzęcia musi mieć kontakt z otwartą raną u człowieka.

Jak wygląda przebieg wścieklizny u psa? Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu tygodnia do pięciu miesięcy (najczęściej jest to miesiąc).  Na początku zwierzę zachowuje się dziwnie – boi się swojego właściciela, jest agresywne, pobudzone, niespokojne. Pies nie chce pić ani jeść, ma gorączkę, biegunkę, wymioty. Drapie się w miejscu ugryzienia.

W następnej fazie agresja psa się zwiększa. Zwierzę zaczyna jeść nietypowe przedmioty, ma halucynacje, boi się dźwięków i wody. Porusza się niezgrabnie i wolno reaguje.

Ostatni etap wścieklizny u psa to porażenie mięśni i charakterystyczny ślinotok ze zwisającym językiem. Po nim następuje śmierć.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest więc jak najbardziej uzasadnione. Pozostaje tylko pytanie, kiedy należy wykonać pierwsze szczepienie i jak często należy je powtarzać. Odpowiedzią na to są regulacje prawne dotyczące wścieklizny.

Kiedy należy zaszczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2017.0.1855 t.j.) pierwszy raz powinniśmy zaszczepić psa, gdy skończy on 3. miesiąc życia. Mamy na to 30 dni. Następnie należy powtarzać szczepienie co 12 miesięcy albo częściej.

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie powinien wykonać lekarz weterynarii. Według art. 24e paszporty zwierząt ust. 2. szczepione psy są wpisywane do rejestru prowadzonego przez lekarza weterynarii, a właściciel dostaje specjalne zaświadczenie bądź też lekarz wpisuje informację o szczepieniu do książeczki zdrowia zwierzęcia.

Art. 85 ust 1, pkt 8 ww. ustawy określa, że szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Ten, kto uchyli się od wykonania obowiązku, będzie podlegać karze aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności.

śr. ocena 5 / głosów 5