Rodzaje jeździków dla dzieci

– Jeździk powinien być obowiązkowym elementem zestawu zabawek każdego malucha – przekonuje nasz rozmówca z firmy Świat Dziecka. – Konstrukcyjnie bardzo prosta, w związku z czym niedroga zabawka, ma olbrzymi wpływ na rozwój zdolności motorycznych dziecka, zachęca je do samodzielnego przemieszczania się i pobudza ciekawość świata. Jeździk jako wsparcie w nauce chodzenia Nauka chodzenia nie każdemu […]

Rodzaje jeździków dla dzieci

– Jeździk powinien być obowiązkowym elementem zestawu zabawek każdego malucha – przekonuje nasz rozmówca z firmy Świat Dziecka. – Konstrukcyjnie bardzo prosta, w związku z czym niedroga zabawka, ma olbrzymi wpływ na rozwój zdolności motorycznych dziecka, zachęca je do samodzielnego przemieszczania się i pobudza ciekawość świata.

Jeździk jako wsparcie w nauce chodzenia

Nauka chodzenia nie każdemu dziecku przychodzi z jednakową łatwością. Wrażliwsze dzieci mogą szybko zniechęcać się pod wpływem nieudanych prób i częstych, niekiedy bolesnych upadków. Zwłaszcza w takiej sytuacji jeździk jest doskonałym rozwiązaniem.

Chociaż jeździk jest pojazdem, do wprawienia go w ruch konieczna jest aktywność dziecka. Ono z kolei, czując, że jego zachowanie powoduje przemieszczanie się na zabawce, zyskuje satysfakcjonujące wrażenie kontroli i tym chętniej korzysta z jeździka. Oznacza to, że zabawka oddziałuje pozytywnie zarówno na emocje, jak i rozwój fizyczny naszej pociechy.

Korzystając z jeździka dziecko rozwija w sobie zmysł równowagi oraz zdolność równomiernego rozkładania sił. Zabawa na jeździku wymusza też utrzymanie wyprostowanej postawy, co wzmacnia mięśnie grzbietu i wyrabia w maluchu dobre nawyki.

Jeżdżąc na takiej zabawce maluch ma też okazję zauważać podstawowe zasady fizyki, a mianowicie dostrzegać, jak włożony w zabawę wysiłek przekłada się na poruszanie się jeździka. Mówiąc językiem fachowców, jeździk stymuluje ogólny rozwój psychofizyczny dziecka.

Rodzaje jeździków

Poszczególne rodzaje jeździków różnią się między sobą stylistyką, rozmiarami, materiałami, z których zostały wykonane oraz poszczególnymi opcjami dodatkowymi. Wybierając zabawkę dla swojego dziecka trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego wiek – jeździk powinien być dopasowany do swojego właściciela pod względem rozmiaru.

Najprostsze jeździki przybierają postać maleńkich pojazdów czterokołowych z wygodnym siedziskiem, oparciem i kierownicą. Oparcie zapobiega ryzyku upadku malucha do tyłu, zaś kierownica pozwala mu łatwo decydować o kierunku i torze jazdy.

Dla mniej odważnych rodziców, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, którędy przebiega trasa przemierzana przez dziecko, dobrą propozycją są jeździki 2w1 wyposażone w długą rączkę z tyłu. Taki uchwyt umożliwia opiekunowi wyhamowanie pędu pojazdu i zapobieganie ewentualnym zderzeniom. W większości jeździków rączkę można zdemontować, na co z reguły rodzice decydują się, kiedy maluch oswoi się już z zabawką.

Jeździki 3w1 gwarantują opiekunom jeszcze wyższy poziom kontroli nad bezpieczeństwem dziecka, ponieważ oprócz rączki, wyposażone są dodatkowo w boczne barierki. Dzięki nim zabawka nadaje się nawet dla mniejszych dzieci, które co prawda jeszcze nie uczą się chodzić, ale które już chcemy zaznajamiać z jeździkiem. Wszystkie dodatkowe części można łatwo zdemontować, dzięki czemu taka zabawka rośnie razem z dzieckiem, dostosowując się do jego potrzeb i możliwości.

śr. ocena 5 / głosów 1