Sprzątanie biura. Kiedy warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej?

Kwestia utrzymania porządku w biurze bardzo często bywa źródłem konfliktów w zespołach. Kto jest odpowiedzialny za wyniesienie śmieci? Dlaczego ta sama osoba po raz kolejny opróżnia zbiornik ze zużytą kawą z ekspresu? Kto powinien zająć się podlewaniem firmowego fikusa? Jednym ze sposobów na uniknięcie niepotrzebnych spięć, które odciągają zespół od wykonywania najważniejszych zadań, jest współpraca z firmą sprzątającą.

firma-sprzatajaca

Kto odpowiada za  porządek w biurze?

Pracownicy biurowi niechętnie podejmują się dodatkowych zadań, związanych np. ze sprzątaniem pomieszczenia socjalnego. Czyszczenie biurowych toalet w ogóle nie wchodzi w rachubę. Dlatego firmy muszą radzić sobie w inny sposób, np. zatrudniając pełnoetatową osobę sprzątającą lub korzystając z outsourcingu.

To pierwsze rozwiązanie z oczywistych względów jest mało korzystne. Tworzenie nowego etatu dla osoby, która niezbędna jest w biurze zaledwie raz czy dwa razy w tygodniu, mija się z celem. O wiele rozsądniejsze i tańsze jest nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą, której pracownicy w wyznaczonym czasie, szybko i sprawnie poradzą sobie z bieżącymi porządkami – przekonuje nasz rozmówca z warszawskiego przedsiębiorstwa QPACK.

Sprzątanie biura w abonamencie

Podstawową formą świadczenia usług sprzątających biurom jest współpraca stała. W takiej sytuacji sprzątanie wykonywane jest cyklicznie, w ustalonych z góry terminach. W wybranym dniu tygodnia w biurze pojawia się ekipa sprzątająca i porządkuje wnętrze.

W zakres takich usług może wchodzić sprzątanie powierzchni biurowych, czyli np. mycie biurek, odkurzanie wykładzin czy mycie podłóg, ale także przestrzeni ogólnodostępnej (windy, korytarze, kuchnie) oraz sanitariatów, a więc czyszczenie toalet i luster w łazienkach, a nawet uzupełnianie środków higienicznych w podajnikach.

Decydując się na umowę z firmą sprzątającą, możesz zażyczyć sobie też okresowego wykonywania dodatkowych, bardziej szczegółowych usług. Raz na jakiś czas konieczne będzie przecież solidne wypolerowanie podłóg albo czyszczenie kratek wentylacyjnych.

Ekipa sprzątająca do zadań specjalnych

Pielęgnacja wyjątkowo delikatnych powierzchni i sprzątanie trudnych elementów, zwykle wymaga użycia niestandardowych produktów czystości i większych umiejętności, pochłania też więcej czasu. Toteż konserwacja podłóg z kamienia naturalnego, mycie okien czy pranie wykładzin zwykle ujmowane jest jako  osobne zlecenie specjalistyczne.

Z pomocy zewnętrznej firmy sprzątającej warto też skorzystać podczas reorganizacji czy przeniesienia biura z wynajmowanych pomieszczeń do własnego budynku. Ekipa firmy sprzątającej szybko i sprawnie przygotuje nowe biuro na przyjęcie pracowników i uprzątnie pozostałości po czasie spędzonym przez ciebie w starym lokalu. Co ważne, usługi porządkowe niekiedy świadczone są przez firmy przeprowadzkowe. Zlecając transport mebli i sprzętów biurowych do nowej siedziby zorientuj się, czy ta sama firma nie może też pomóc ci również w sprzątaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5