Sprzątanie osiedli mieszkaniowych – Zakres wykonywanych zadań

Każdy z nas chciałby mieszkać w przyjemnym, zadbanym otoczeniu, wśród terenów zielonych. Dlatego wspólnoty mieszkańców powierzają sprzątanie osiedli mieszkaniowych profesjonalnym firmom, które dbają o ład oraz porządek. Efekty ich pracy możemy oglądać na co dzień, ale jaki jest dokładny zakres zadań, które wykonują? Okazuje się, że jest on bardzo szeroki.

sprzatanie-osiedla

Czy spacerując osiedlowymi alejkami, zastanawiamy się nad tym, ile pracy wymaga utrzymanie dzielnicy w porządku i czystości? Podziwiając zadbane trawniki oraz równo przystrzyżone klomby, nie myślimy z pewnością o tym, ile wysiłku należy włożyć w to, aby osiedle było przyjaznym, wypielęgnowanym terenem, będącym miejscem nie tylko zamieszkania ale również rekreacji. Dlatego warto zapoznać się z zakresem zadań wykonywanych przez firmy sprzątające.

Wewnątrz i na zewnątrz

Usługi, oferowane przez profesjonalne serwisy, polegają na pracach zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Prace wewnątrz budynku to przede wszystkim mycie okien na wysokościach oraz maszynowe czyszczenie posadzek i garaży podziemnych – objaśnia pracownik firmy sprzątającej Dobry Serwis, która już od ponad 10 lat dba o czystość osiedli w Warszawie – Poza tym myjemy klatki schodowe, parapety, balustrady. Staramy się, aby wszystko lśniło.

Usługi, związane z utrzymywaniem porządku na osiedlach, nie ograniczają się wyłącznie do zajmowania się terenami zielonymi, strzyżenia trawników, dbania o klomby oraz rabatki w sezonie wiosenno-letnim. Równie dużo pracy jest w okresie zimowym, kiedy firmy sprzątające w zakresie wykonywanych zadań mają odśnieżanie osiedla przez siedem dni w tygodniu, również przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Usługi dodatkowe

Sprzątanie osiedli mieszkaniowych to nie tylko czynności typowo mechaniczne. W zakres tego typu usług wchodzi także stworzenie planu pielęgnacji roślin, wraz z odpowiednimi instrukcjami i zaprojektowanie indywidualnego katalogu roślinności, która miałaby się znaleźć się na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Bardzo często każdemu obiektowi przydzielany jest koordynator, który sprawuje pieczę nad całością prac porządkowych i to właśnie do niego mieszkańcy mogą zgłaszać się z prośbą o interwencję w przypadku trudnych oraz niespodziewanych sytuacji.

Chociaż pozornie mógłby wydawać się niewielki, to zakres wykonywanych zadań w przypadku sprzątania osiedli mieszkaniowych jest naprawdę szeroki i obejmuje wiele czynności, związanych nie tylko ze sprzątaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5