Systemy asekuracji na dachy. Charakterystyka

Praca na dachu to praca, niosąca ze sobą największą ilość zagrożeń. Najpoważniejszym jest upadek z dachu, dlatego pracowników należy odpowiednio zabezpieczyć. Służą temu różnego rodzaju systemy asekuracji na dachy. Należą do nich między innymi systemy linowe czy barierki. Sprawdź, czym się charakteryzują i jakie są ich właściwości, aby wiedzieć, który wybrać.

Poszczególne rozwiązania asekuracyjne oferują różny zakres ochrony przed upadkiem. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po najbardziej popularnych rozwiązaniach.

Balustrady i barierki do zabezpieczenia krawędzi dachów oraz świetlików

Jednym z systemów asekuracji na dachy są balustrady oraz barierki. Stanowią podstawowe zabezpieczenie, wymagane przepisami, a dokładniej Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie naruszają poszycia dachu i są całkowicie bezpieczne.

Stanowią zbiorowy system ochrony, gdyż chronią wszystkich pracowników, wykonujących roboty na dachu. Zaopatrzone są w poręcz na wysokości 1,1m oraz poprzeczkę w połowie jej wysokości. Standardowo wyposażone są także w przyłącze do montażu bortnicy (krawężnika). Oferowane przez Centrum Systemów Asekuracji CSA systemy KEEGUARD działają na zasadzie przeciwwagi. Obciążniki zamocowane na ramionach odsuniętych od osi balustrady, tworzą stabilny system. Całość została wyprodukowana tak, aby nie powodować uszkodzenia powierzchni dachu. Omawiany system można stosować na dachach płaskich bitumicznych, betonowych, asfaltowych i krytych membraną o dowolnym kształcie i o spadku do 3 stopni.

Systemy linowe

Systemy linowe to indywidualne systemy asekuracji na dachy. Rozpięte wzdłuż krawędzi dachu zapewnią swobodę pracy dwóch lub trzech pracowników na każdym odcinku. Będą pełnić rolę asekuracyjną w czasie wypadku.

Jednym z rodzajów tego typu systemów będzie system linowy pionowy. Polega on na rozpięciu na całej wysokości linki o średnicy 8mm, do której wpinany jest lekki i mieszczący się w dłoni wózek asekuracyjny. W ten sposób system ten eliminuje całkowicie ryzyko upadku z drabiny. W skład systemu wchodzi linka, zakończona tuleją zaciskową oraz zaciskami na dole.

Punkty asekuracyjne i punkty kotwiczenia

Tego typu punkty zapewniają ograniczony dostęp dla jednego lub dwóch pracowników na każdy punkt. Punkty kotwiczenia oferowane przez wspomnianą wyżej firmę wykonane są ze stali nierdzewnej, posiadają atesty zgodności z polskimi normami oraz wytrzymują obciążenia statyczne o wartości minimum 12kN.

Pozostałe systemy asekuracji na dachy to systemy linowe podwieszane, systemy linowe przyścienne, systemy szynowe, żurawiki oraz siatki ochronne.

śr. ocena 5 / głosów 5