Tradycyjny pogrzeb czy kremacja?

Organizacja pochówku nie należy do przyjemności, jednak jeśli pojawia się taka sytuacja trzeba przejść przez ten czas i jakoś zająć się wszystkimi kwestiami, które dotyczą pochówku.

Obecnie podstawowa sprawa to podjęcie decyzji odnośnie tego czy będzie się organizować pochówek tradycyjny czy postawi się raczej na pochówek w urnie po wcześniejszej kremacji ciała.

Tradycyjnie czy kremacja?

Tradycyjny pochówek nadal stanowi większość pochówków w naszym kraju, jednak z roku na rok widać, że kremacja również zyskuje na popularności. Jest przynajmniej kilka czynników, które o tym decydują i sprawiają, że wiele osób wybiera pochowanie w urnie.

Podstawowa sprawa, która wpływa na organizację pochówku w takiej formie to niższa cena niż w przypadku pochówku tradycyjnego. Jeśli komuś będzie zależeć na zamknięciu kosztów pochówku w zasiłku jaki jest gwarantowany przez ZUS to warto będzie zdecydować się na kremację. Praktycznie każda działająca obecnie firma pogrzebowa oferuje pochówki z gwarancją kosztów nie większych niż wysokość uzyskiwanego zasiłku pogrzebowego. W przypadku tradycyjnych pochówków w trumnie takiej gwarancji już nie uzyskamy, najczęściej jest tak, że koszty są wtedy wyższe. Dlatego cena jest w wielu przypadkach tym czynnikiem, który decyduje o tym, że ludzie decydują się na kremację.

Pochówek tradycyjny

Jeśli chodzi o pochówek tradycyjny obecnie nadal jest on najczęściej wybierany przez osoby z poglądami konserwatywnymi, którzy nie wyobrażają sobie pochówku innej formie niż z całym ciałem. Pożegnanie ze zmarłym przed pogrzebem to dla wielu osób nadal element obowiązkowy i nie wyobrażają sobie innej formy pochówku. W związku z tym wybierają pogrzeb tradycyjny.

Oczywiście ostateczna decyzja jest uzależniona od indywidualnych oczekiwań co do pochówku i jego formy. Zwolennicy kremacji uważają, że taki pochówek jest lepszy dla psychiki, nie przeżywa się go tak bardzo. Dla innych to natomiast minus, ponieważ chcą przeżyć jak najbardziej te ostatnie chwile z ciałem bliskiej sobie osoby. Można powiedzieć, że obie formy pochówku mają swoich zwolenników i przeciwników. Mają także zalety i wady, ostatecznie więc po ich rozważeniu samodzielnie trzeba podjąć decyzję co będzie w danej sytuacji lepsze.

śr. ocena 5 / głosów 5