Zalety e-studiów, czyli studiowania na odległość

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że historia e-learningu sięga aż… XVIII wieku. Już wówczas prowadzone były bowiem kursy korespondencyjne. Jednak dopiero postęp technologiczny usprawnił i umożliwił na dużą skalę nauczanie na odległość. Dzisiaj e-studia stają się coraz popularniejsze i nic w tym dziwnego – mają naprawdę sporo zalet, a jedynym warunkiem jest łącze internetowe.

Indywidualny tok nauczania

Głównym atutem studiowania na odległość jest indywidualny tok nauki. Uczestnik często sam określa tempo, w jakim chce się uczyć oraz wybiera czas i miejsce nauki. W razie potrzeby może bez problemu powrócić do danej partii materiału. Nie musi sugerować się zdaniem innych osób należących do tej samej grupy. Poza tym e-learning to sposób na wykształcenie w sobie pozytywnych nawyków takich jak dobra organizacja czasu. Dla wielu osób e-studiowanie jest ciekawsze niż tradycyjny sposób nauki. W tym przypadku studenci mają do dyspozycji wiele interesujących filmów czy interaktywnych zadań do wykonania. O taki tryb studiowania można wnioskować na przykład w Gdańskiej Szkole Wyższej.

Większe możliwości

Coraz częściej e-studia stanowią szansę na rozwój dla osób, które normalnie nie mogłyby studiować z uwagi na kiepską sytuację materialną lub inne czynniki. Dzięki e-learningowi problemem nie jest już odległość geograficzna od uniwersytetu. Z platformą można połączyć się z dowolnego miejsca, trzeba jedynie posiadać urządzenie z dostępem do internetu. E-studiowanie stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które wychowują małe dzieci lub są chore czy niepełnosprawne. Nauka na odległość to sposób na podnoszenie swoich kwalifikacji, bez względu na różnego rodzaju przeszkody. W tym przypadku wielkość sali wykładowej lub godziny otwarcia uczelni nie są już przeszkodą.

Oszczędność czasu

E-studiowanie wiąże się też ze znaczną oszczędnością czasu, który normalnie trzeba byłoby poświęcić na dojazd do miejsca docelowego, w którym odbywałyby się zajęcia. Zamiast tego, ten sam czas można poświęcić na naukę lub inne obowiązki. Warto też pamiętać, że e-learning to również zredukowane nakłady finansowe. Dostęp do nauki możliwy jest w zasadzie z każdego miejsca, a więc student nie ponosi kosztów dojazdu czy zakwaterowania. W efekcie końcowym koszty e-studiów są niższe niż koszty studiów zaocznych. E-learning to szansa na podnoszenie swoich kwalifikacji i rozwijanie się bez konieczności wychodzenia z domu. Oferta rynku w tym zakresie jest coraz większa, wiele szkół wychodzi w ten sposób oczekiwaniom studentów.