Zalety prowadzenia księgowości w chmurze

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej aplikacji i platform, które mają za zadanie ułatwić działanie przedsiębiorcom. Księgowość w chmurze to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i wyeliminować nadmiar papierkowej roboty. Jest to alternatywa dla tradycyjnej księgowości oraz coraz modniejszy trend wśród przedsiębiorców. Poznajmy zatem jej zalety.

ksiegowosc

Na czym polega księgowość w chmurze?

Jest to księgowość online, która udostępnia klientom prywatnym i biznesowym program lub aplikację działającą za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Posiada on system teleinformatyczny, umożliwiający prowadzenie tzw. księgowości mobilnej. Wszystkie dane znajdują się na serwerze dostawcy. Każdy pracownik może mieć dostęp do programu po uzyskaniu loginu i hasła. Aktualizacje i zmiany nanoszone i zapisywane są w trybie online, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy. Usługi świadczone są w zakresie księgowości, finansów, bankowości czy oprogramowania. Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety ma księgowość prowadzona online.

Łatwość dostępu do danych

Jedną z największych zalet jest możliwość dostępu do danych o każdej porze dnia i nocy, a także w dowolnym miejscu na świecie, co daje możliwość wglądu do finansów nawet na urlopie czy delegacji. Księgowość w chmurze pozwala na pracę zdalną, w trakcie której możemy wprowadzać i ewidencjonować dokumenty księgowe, prowadzić kasę, wystawiać faktury, eksportować czy importować przelewy i inne dane. Urządzenia mobilnego możemy użyć również w przypadku spotkań z klientami poza siedzibą firmy, co pozwoli na szybkie wprowadzenie aktualizacji. Dostęp do danych mamy bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów czy aplikacji na komputerze.

Zmniejszenie kosztów

Ten sposób prowadzenia księgowości jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem. Firma nie musi inwestować w oprogramowanie księgowe czy sprzęt komputerowy. Przedsiębiorca płaci tylko abonament za dostęp do oprogramowania, umożliwiający mu przetwarzanie danych w chmurze. Wszelkimi aktualizacjami, konserwacjami, administracją systemu zarządza dostawca usług. Przedsiębiorca nie traci czasu i pieniędzy na wprowadzanie nowych rozwiązań, które przyspieszą pracę nad dużą ilością danych. Księgowość w chmurze pozwala ograniczyć wydatki a także rozłożyć je w czasie.

Lepsza wydajność

Księgowość online pozwala na bieżącą kontrolę wydatków pracowników oraz ich ograniczanie w odpowiednim momencie. Nie tracimy czasu na sprawdzanie płatności, ponieważ program o wszystkim nam przypomina, np. o konieczności złożenia deklaracji podatkowej, odprowadzeniu składki na ubezpieczenia społeczne czy opłaceniu podatków. Oprogramowanie pozwoli nam oszczędzić sporo czasu, który przeznaczylibyśmy na mozolne obliczenia czy wprowadzanie danych do arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo program można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

W rozmowie z biurem rachunkowym w Legionowie ADF Lidmar dowiedzieliśmy się, że przed nieautoryzowanym dostępem do jakichkolwiek danych firmy chroni nas system logowania do serwera danych, który posiada odpowiednie i wymagane hasła. Dodatkowym zabezpieczeniem danych są uprawnienia na poziomie aplikacji.

Księgowość w chmurze spełnia wszystkie wymogi RODO oraz jest zgodna z ustawą o rachunkowości. Nie musimy martwić się o utratę danych, ponieważ program przechowuje kopie dokumentów. Jednak dla bezpieczeństwa starajmy się zwrócić uwagę na wybór dostawcy, aby jak najlepiej zabezpieczyć poufne dane naszej firmy.

śr. ocena 5 / głosów 5