Zastępstwo procesowe. Co warto wiedzieć?

Sprawa w sądzie to zazwyczaj ostateczność, bo zdajemy sobie sprawę, że sprawy ciągną się długo, wymagają poświęcenia dużej ilości czasu i energii, są stresujące. Trudno też się odnaleźć w gąszczu przepisów, które niejednokrotnie się wykluczają, poddają różnorodnym interpretacjom, są zmieniane. Jeśli chcemy być spokojni o przebieg spraw sądowych nie poświęcając im nadmiernie uwagi, warto rozważyć zastępstwo procesowe. Co trzeba o nim wiedzieć?

zastepstwo-procesowe

O zastępstwie procesowym mówimy wówczas, gdy prawnik, najczęściej adwokat, przejmuje reprezentowanie klienta w sądzie. Podpisuje się specjalną umowę pomiędzy adwokatem a klientem, potrzebującym pomocy prawnej. Klient udziela adwokatowi pełnomocnictwa, by mógł zacząć wykonywanie swoich obowiązków. Dzięki pełnomocnictwu prawnik może wykonywać wszystkie czynności procesowe dotyczące danej sprawy, także czynności związane np. z egzekucją, gdy zachodzi taka potrzeba.

W ramach pełnomocnictwa procesowego można też zawrzeć ugodę a nawet zrzec się roszczenia – wyjaśnia prawnik z Kancelarii Adwokackiej – adwokat Łukasz Węgłowski ze Szczecina – chyba, że takie uprawnienie zostanie w konkretnym pełnomocnictwie wyłączone.

Zalety zastępstwa procesowego

Zastępstwo procesowe sprawia, że nie musimy poświęcać nadmiernie uwagi sprawie sądowej, bo wiemy, że reprezentuje nas kompetentna osoba. Nie musimy śledzić zmian w przepisach, załatwiać osobiście wielu spraw w różnych urzędach. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w polskich realiach pracy sądów fachowy pełnomocnik często jest niezbędny, by uzyskać korzystne dla nas orzeczenie sądu. Dotyczy to zarówno spraw rodzinnych, jak i spadkowych czy karnych. Należy jednak liczyć się z poniesieniem kosztów tej usługi. Minimalna opłata w sprawie dotyczącej rozwodu  czy unieważnienia zawarcia małżeństwa to 360 zł. Ustalenie ojcostwa to 240 złotych, przysposobienie dziecka – 180 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od ilości pracy prawnika w konkretnej sprawie, więc stawki mogą być i często są dwa razy wyższe, albo wynoszą jeszcze więcej.

Kiedy zastępstwo procesowe

Obsługa prawna pojmowana jest kompleksowo i może obejmować różnego rodzaju spraw.  W Kancelarii Adwokackiej – Łukasz Węgłowski zastępstwo procesowe może dotyczyć:

  • spraw karnych – rozboje, wymuszenia rozbójnicze, sprawy narkotykowe, jazda pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających itp.
  • spraw cywilnych – dotyczących spadków, podział majątku, odszkodowań, naruszenia dóbr osobistych)
  • spraw rodzinnych – rozwodów, ustalenia kontaktów z małoletnimi, alimentów itp.
śr. ocena 5 / głosów 5