Atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej  

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina obejmująca tereny od Krakowa, przez Ogrodzieniec, aż do Częstochowy. Obszar przyciąga turystów licznymi atrakcjami i zabytkami, do których należą m.in. zamki z XIV wieku, ostańce skalne oraz jaskinie. Jako że Jura rozciąga się głównie na Śląsku, to przyjeżdżając tutaj warto skosztować niepowtarzalne i pysznej, śląskiej kuchni. Jak konkretnie spędzić czas na Jurze?

Atrakcje i zabytki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska, nazywana także Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, nazwę zawdzięcza występującym tu ostańcom i innym skałom, pochodzącym właśnie z okresu jury. Te białe, sterczące skały o ciekawych kształtach stały się charakterystycznym elementem regionu. Do najbardziej znanych ostańców na Jurze zalicza się:

  • Maczugę Herkulesa w Piaskowej Skale,
  • Okiennik Wielki w Skarżycach,
  • Mirowskie Skały w Mirowie,
  • Bramę Krakowską w Ojcowie,
  • oraz Górę Zborów.

Miłośników natury i tego typu atrakcji, z pewnością zachwycą także licznie występujące w regionie jaskinie. Warto odwiedzić Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną, które położone są w Ojcowskim Parku Narodowym. W pierwszej z nich według historii ukrywał się Łokietek, druga z kolei kusi formą zwiedzania – ogląda się ją w sposób tradycyjny tzn. oświetlając wnętrze świecą. Nie można pominąć także Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, Jaskini Mamutowej w Wierzchowiu oraz Jaskini Koralowej w Sokolich Górach. W zwiedzaniu tego typu atrakcji z pewnością pomogą liczne szlaki turystyczne, które przydadzą się zarówno miłośnikom pieszych wędrówek, jak i rowerowych przejażdżek. Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina zamków z XIV wieku, budowanych głównie przez króla Kazimierza Wielkiego. Ich ruiny i fragmenty przypominają na wzgórzach orle gniazda, stąd nazwa głównego szlaku turystycznego – Szlak Orlich Gniazd. Dlatego też warto odwiedzić m.in. zamek w Ogrodzieńcu, Mirowie, Ojcowie, Rabsztynie i Pieskowej Skale.

Śląska kuchnia – koniecznie spróbuj!

Przyjeżdżając na Jurę, spróbować śląskich specjałów. Warto podkreślić, że znajduje się tutaj Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”®, czyli inicjatywa zrzeszająca 23 restauracje reprezentujące różnorakie, tradycyjne dania regionu – podkreśla specjalista z Zajazdu Hetman z Kroczyc na Śląsku.

Trzeba podkreślić, że województwo słynie z pysznej kuchni, która dzięki wpływom niemieckim, żydowskim, austriackim i czeskim oferuje unikatowe potrawy, zachwycające wyjątkowymi smakami. Warto zatem przyjechać na Jurę Krakowsko-Częstochowską i poznać ją zarówno od strony atrakcji i zabytków, jak również tradycyjnej kuchni.

śr. ocena 5 / głosów 5