Bieżnia elektryczna czy magnetyczna – co wybrać?

Jogging na świeżym powietrzu to świetny sposób na rozpoczęcie poranka lub zakończenie wieczoru – potwierdzi to z pewnością każdy lekarz. Niestety każdy lekarz potwierdzi też, że powietrzu w naszych miastach, zwłaszcza zimą, bardzo daleko do świeżości. Ciągle słyszymy o smogu, który gromadzi się nie tylko w dużych metropoliach – wystarczy zerknąć na Beskidy i okolice Wisły, Ustronia, Żywca. Choć góry kojarzymy ze zdrowym wypoczynkiem, niestety nasze płuca nie odetchną w tych okolicach od zanieczyszczeń w powietrzu. Odkąd o smogu zrobiło się głośno, zwolennicy biegania coraz częściej decydują się na zakładanie masek podczas joggingu lub wybierają inne rozwiązanie: domową bieżnię. Bieżnię magnetyczną kupimy już za niecały tysiąc złotych, natomiast za bieżnię elektryczną możemy zapłacić nawet dziesięć razy tyle i więcej. Co warto wiedzieć o obu rodzajach bieżni i którą lepiej wybrać?

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna – co wybrać?

Czym różnią się bieżnie?

Po przeczytaniu powyższego wstępu można zacząć zastanawiać się, skąd taki rozrzut w cenach bieżni – dlaczego bieżnię magnetyczną kupimy za około 800 zł, a za bieżnię elektryczną na pewno zapłacimy znacznie więcej? Bieżnie różnią się od siebie mechanizmem zasilania. Bieżnia elektryczna, jak można wyczytać z nazwy, jest zasilana prądem elektrycznym, który dostarcza energii do silnika. Bieżnia magnetyczna, inaczej nazywana mechaniczną, jest zasilania elektrycznego pozbawiona, wprowadzamy ją w ruch siłą naszych mięśni. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W przypadku profesjonalnej bieżni elektrycznej, mamy możliwość wymuszania tempa biegu. Ustawiamy program do prędkości, która nas interesuje i musimy utrzymać to tempo – dla większości biegaczy jest to plus. Inaczej jest w przypadku bieżni magnetycznej, tu prędkość spadnie, kiedy tylko my zaczniemy tracić swoje siły.

To zaleta raczej tylko dla zaawansowanych biegaczy, których motywuje to do kontynuacji treningu. Zaletą nowoczesnej bieżni elektrycznej jest system amortyzacji, który nie pojawia się w bieżniach magnetycznych. System amortyzacji odciąża stawy – mówi nam przedstawiciel właściciela SklepSportowy.pl, firmy PROSPORT z Dzierżoniowa.

Na co zwracać uwagę przy zakupie bieżni?

Kiedy wybieramy bieżnią do domowej siłowni, warto zwrócić uwagę na nośność, którą deklaruje producent. Istotna jest także maksymalna szybkość bieżni, nawet dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z bieganiem – w końcu powinniśmy zakładać, że wraz z kolejnymi treningami lepiej będziemy sobie radzić na bieżni i nabierzemy tempa. Przyjrzyjmy się również systemom amortyzującym, szczególnie jeśli mamy lub mieliśmy w przeszłości problemy ze stawami. Na koniec dodajmy, że nowoczesne elektryczne bieżnie treningowe mogą dawać nam wiele dodatkowych możliwości regulacji, nie tylko prędkości, ale na przykład kąta ustawienia taśmy.