Na czym polega spinning wędkarski

Spinning należy do metod wędkarskich i uważany jest przez wielu wędkarzy za najczystszą formę połowy ryb. Sposób ten porównuje się często do metody sztucera w myślistwie, ponieważ przeznaczony jest do łowienia żyjących w wodzie drapieżników, takich jak szczupak, sandacz czy sum. Wyjaśniamy na czym polega spinning wędkarski.

O metodzie

Spinning wędkarski to metoda przeznaczona przede wszystkim do łowienia ryb drapieżnych, jednak przy jej wykorzystaniu łowić można także ryby spokojnego żeru, takie jak leszcze czy karpie, ponieważ chętnie atakują przepływające obok nich przynęty sztuczne (to na nich w dużej mierze opiera się sukces tego sposobu).

Metoda spinningowa jest najpopularniejszym sposobem łowienia wśród polskich wędkarzy. Przemawia przez nią przede wszystkim jej uniwersalność oraz łatwość opanowania techniki. Spinning występuje w trzech odmianach, a mianowicie lekkim średnim i ciężkim. Każda z nich wymaga skompletowania innego zestawu wędkarskiego – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę EXPERT.

Wędkarstwo spinningowe – na czym ono polega?

Metoda spinningowa jest sposobem wędkowania ukierunkowanym na łowienie ryb drapieżnych. Polega ona na nieustannym zarzucaniu i ściąganiu przynęty oraz czekaniu na branie ryb. W tego rodzaju wędkarstwie stosuje się specjalne przynęty sztuczne, które imitują naturalny pokarm drapieżników. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • metalowe błystki (wahadłowe lub obrotowe) – imitują rybkę tworząc dodatkowo falę akustyczną, którą ryby odbierają za pomocą linii bocznej, są to kawałki drutu z przyczepioną na końcu kotwicą, w  połowie których przyczepione są jedno lub dwa kolorowe skrzydełka (pod wpływem oporu stawianego przez wodę zaczynają się kręcić wokół osi błystki i tworzą refleksy świetlne) lub kawałki wygiętej blachy zakończone kotwicą o unikalnych kształtach, które powodują, że w trakcie prowadzenia kolebią się na boki,
  • małe, gumowe rybki (rippery lub twistery) – przynęty wykonane z silikonu, występują w różnych kształtach i kolorach, uzbraja się je w główkę jigową z hakiem; w zależności od wagi główki można z ich pomocą obławiać okolice dna, jak również powierzchnię wody, można spotkać te przynęty w formie imitacji raków, pijawek i innych wodnych stworzeń,
  • plastikowe lub drewniane woblery – to najwierniejsze imitacje małych rybek, wyposażone są w ster, który każdemu modelowi zapewnia unikatową akcję, znaleźć w nich można zwykle dwie kotwice (jedna w części ogonowej, a druga w części brzusznej), dzięki którym można zyskać pewniejsze zacięcie ryby.

To tylko podstawowe informacje na temat wędkarstwa spinningowego. Warto na własną rękę przekonać się na czym ono polega i ocenić czy ten model łowienia ryb jest dla was.