Na czym polegają obozy freeride?

Zima dla pewnej grupy osób jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. Ludzie, którzy lubują się w ekstremalnych sportach zimowych, przez cały rok planują wyjazdy, podczas których będą oddawać się wyłącznie białemu szaleństwu. Ciekawą propozycją są obozy freeride. Na czym polegają i czego się spodziewać? Gdzie organizowane są takie wyjazdy i dlaczego warto?

Czym jest freeride?

Freeride to wyjątkowo dynamiczna i widowiskowa odmiana snowboardu i narciarstwa, która wymaga odpowiedniego terenu do jazdy,  określonego typu deski i nart, a przede wszystkim nieco umiejętności i odwagi! Czym wyróżnia się freeride? Zapytaliśmy o to organizatorów wyjazdów na obozy freeride’u z EH School – Szkoły Sportów Ekstremalnych:

Freeride z uwagi na duże tempo oraz mnóstwo śnieżnego puchu wymaga odpowiedniego sprzętu. Deski do freeride’u są węższe w centralnej części niż inne typy desek. Przód jest szerszy niż tył, dzięki czemu dziób pozwala nam na „pływanie w głębokim śniegu” przypominające surfing. Jego kształt i miękkość sprawiają, że podczas zjazdu nie zakopuje się w puchu.

Nie wszędzie panują dobre warunki do uprawiania freeride’u. Dlatego miłośnicy tego sportu muszą poszukiwać miejsc, gdzie będą mogły bez ograniczeń oddawać się pasji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Freeride Campu.

Freeride Camp w Gruzji

Freeride Camp to obóz organizowany z myślą o osobach, które poszukują doskonałych warunków do uprawiania tego sportu. Wartą rozważenia propozycją jest wyjazd do Gruzji. Tamtejsze czterotysięczniki zapewniają świetnie przygotowane trasy, niezapomniane widoki i setki kilometrów szlaków do jazdy w głębokim śniegu. Na miejscu można skorzystać z wypraw freeride z lokalnymi przewodnikami oraz z heliboardingu, polecieć helikopterem na najwyższe szczyty Kaukazu i cieszyć się zjazdem w puchu.

Kurort Gudauri w paśmie Kaukazu w regionie Mccheta-Mtianetia oferuje stoki o łącznej długości 60 km, z czego najdłuższy ma aż 7 km. Wszystkie one mają certyfikat Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dzięki doskonałej komunikacji między trasami i ośrodkiem można zjeżdżać wiele razy w ciągu dnia, aby maksymalnie wykorzystać czas. Można zjeżdżać także poza stokami – w gruzińskich górach do dyspozycji pozostają ogromne połacie puchu.

Okolica oferuje nie tylko wyjątkowo dobre warunki do zjazdów, ale też inne atrakcje. Gudauri to miejscowość składająca się niemal wyłącznie z hoteli, ośrodków wypoczynkowych i atrakcji turystycznych. Jest doskonałym miejscem na pełne odprężenie i oderwanie się od codzienności. Pomogą w tym słynne na cały świat przepyszne gruzińskie jedzenie i mocne trunki, które rozgrzeją po całym dniu na stokach. Doskonała infrastruktura sportowa i turystyczna, widoki zapierające dech w piersiach, połacie śnieżnego puchu i gruzińska gościnność – czego chcieć więcej?