Czym się kierować przy zakupie roweru?

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli i typów rowerów, że osoby niedoświadczone mogą mieć spory problem, jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie. Rowery możemy kupić w różnych miejscach: począwszy od profesjonalnych sklepów rowerowych, przez giełdy samochodowe, przy których sprzedawane są nie tylko używane cztery kółka, aż po hipermarkety. Teoretycznie więc łatwo jest kupić rower – ale kupić dobry rower już niekoniecznie, jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy na ten temat. Przygotowaliśmy artykuł dla osób, które chciałyby bardziej zagłębić się w temat jednośladów i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Nie ukrywajmy, że poza rodzajem roweru i jego marką interesuje nas także cena. Jak kupić naprawdę dobry rower i jednocześnie nie przepłacić?

rower

Jaki wybrać typ roweru?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się typom rowerów, które najczęściej możemy spotkać w profesjonalnych sklepach. Rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do jazdy po mieście, a więc z założenia po twardej nawierzchni. Mają szeroką kierownicę i szerokie siodełko, a całość skonstruowana jest w taki sposób, by umożliwiać jazdę w pozycji wyprostowanej. To wygodne rozwiązanie, kiedy wybieramy się w krótką trasę: do pracy, na uczelnię, do szkoły, czy na zakupy. Jeśli planujemy zakup roweru, którym planujemy przemierzanie setek kilometrów szos, przyjrzyjmy się ofercie rowerów sportowych, rekreacyjnych i przełajowych. Rowery sportowe charakteryzują się niższą wagą i sportową geometrią, są stworzone do ścigania. Amatorom kolarstwa szosowego polecane są rowery rekreacyjne, natomiast rowery przełajowe pozwalają nam przemieszczać się szybko nie tylko po gładkich asfaltach, ale także szutrach, czy błotnistych ścieżkach.

Dla osób, które lubią przede wszystkim wymagające trasy, polecane są terenowe rowery górskie zwane także rowerami MTB – mówi nam przedstawiciel salonu rowerowego SportAttack z Krakowa. Jeśli natomiast zależy nam na rowerze najbardziej uniwersalnym, wybierzmy rower trekkingowy lub crossowy.

Jakie znaczenie ma cena?

Przeważająca część z nas przy nieco większym zakupie – a większość z nas za taki traktuje już wydatek kilkuset złotych – dokładnie analizuje cenę produktu. Analizujemy cenę telefonów komórkowych, porównując je z innymi, komputerów, czy innych elektronicznych gadżetów, sprzętów kuchennych, czy elementów wyposażenia samochodu, który planujemy kupić. Tak samo jest z rowerem. Większość pasjonatów jazdy rowerowej powie nam, że zasada jest jedna: im więcej planujemy jeździć, tym więcej powinniśmy wydać na rower, oczywiście w granicach naszego portfela i zdrowego rozsądku. Jeśli potrzebujemy roweru, żeby raz na jakiś czas podskoczyć do pracy, gdy nasz samochód stoi w warsztacie, możemy śmiało kupić dwuślad z hipermarketu za kilkaset złotych. Jeśli jednak rower ma nam służyć do pokonywania kilometrów kilka razy w tygodniu, by poprawić swoją kondycję i oderwać się od rutyny dnia codziennego, warto wybrać droższy rower górski lub szosowy – nie musimy od razu inwestować w bardzo drogi sprzęt za kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych (jak Enduro), jednak wydatek rzędu 1.500-5.000 tysięcy złotych to dobra decyzja. Trzeba jednak na koniec podkreślić, że zakupu warto dokonać w profesjonalnym salonie rowerowym, gdzie fachowcy doradzą nam przy wyborze odpowiednich dwóch kółek dla nas. Pracownicy sportowych sieciówek przy centrach handlowych również udzielą nam informacji, jednak powiedzmy sobie szczerze: ci ludzie muszą znać się nie tylko na rowerach, ale też na rakietach do tenisa, piłkach do koszykówki, czy odpowiednich okularach do pływania. W salonie z rowerami otrzymamy znacznie bardziej kompleksowe informacje.

śr. ocena 5 / głosów 1