Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?

Do tego, że wczesna edukacja zwiększa szanse powodzenia dziecka w przyszłym życiu zawodowym raczej nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Każdy świadomy rodzic powinien jednocześnie zdawać sobie sprawę, że edukacja szkolna często nie zapewnia dzieciom należytego rozwoju. Dlatego też wielu z nich decyduje się na zapisanie swoich pociech na zajęcia pozalekcyjne. Jakie są korzyści płynące z takiej decyzji?

zajęcia pozalekcyjne

Rozwinięcie materiału szkolnego

Problemem dotykającym wielu uzdolnionych uczniów jest brak możliwości rozwijania swych umiejętności oraz poszerzania wiedzy na zajęciach prowadzonych w szkole. Powodem tego jest fakt, że klasy są po prostu zbyt duże, by jeden nauczyciel był w stanie zadbać o indywidualne nauczanie każdego z uczniów, zaś zakres materiału projektowany jest tak, by mógł go w mniejszym lub większym stopniu opanować każdy z uczniów. Uczniowie wybijający się ponad poziom programu cierpią na tym, ponieważ ich rozwój zostaje spowolniony. Zajęcia pozalekcyjne to idealny sposób na zapełnienie tej luki i zapewnienie dzieciom tempa rozwoju na miarę możliwości ich, a nie rówieśników.

Pomoc w nauce

Zajęcia pozalekcyjne przeznaczone są nie tylko dla dzieci, które rozwijają się szybciej, ale również dla tych, które doświadczają trudności w nauce. Powód, dla którego często nie nadążają one za rówieśnikami w szkole jest taki sami, jak opisany wyżej problem uczniów ponadprzeciętnych – zbyt duże klasy, zbyt mało czasu, brak uwagi nauczyciela, program niedopasowany do indywidualnych możliwości. W czasie zajęć pozalekcyjnych nauczyciele pomagają uczniom opanować materiał szkolny, by nadrobić straty do reszty klasy oraz poprawić oceny w szkole.

Nauka wykraczająca poza program szkolny

W ofercie wielu prywatnych szkół, oferujących zajęcia pozalekcyjne znajdziemy zajęcia, które wykraczają poza ramy programowe stosowane w państwowych placówkach. Przykładem niech będzie tutaj Forteca Edu, która swoim uczniom proponuje zajęcia z programowania, przedsiębiorczości, czy języka chińskiego. Zajęcia te nie tylko rozwijają kompetencje, których dziecko nie zdobędzie podczas nauki szkolnej, ale również rozbudzają ciekawość i zainteresowania oraz dają szersze perspektywy w zawodowej przyszłości.

Kontakt z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach

Dla dziecka bardzo ważne jest, żeby miało kontakt z rówieśnikami. Szczególnie tymi, którzy podzielają jego zainteresowania – w ten sposób nie tylko zawiązują się przyjaźnie, ale również stymulowany jest rozwój umiejętności. W szkole, podczas zajęć przebiegających zgodnie z dość sztywnym programem, raczej rzadko dziecko może spotkać pokrewną duszę. Rozwiązaniem stają się zatem zajęcia pozalekcyjne.

śr. ocena 5 / głosów 1