Dobra agroturystyka zamiast hotelu – odpocznij na polskiej wsi

Coraz częściej jako kierunek naszych wakacyjnych podróży zamiast miasta wybieramy polską wieś. Polska prowincja na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła i nie przypomina już obrazków, jakie pamiętamy z przeszłości; zaniedbanych domostw oraz ubogich podwórek, po których przechadzały się zwierzęta. W obecnych czasach dobra agroturystyka wygrywa konkurencję z luksusowymi hotelami. Przekonaj się, dlaczego!

wakacje-na-wsi

Polska wieś oferuje szereg atrakcji, jakich nie znajdziemy w mieście, a zakwaterowanie w agroturystyce nieraz okazuje się bardziej atrakcyjne, niż w niejednym luksusowym hotelu. Dlaczego warto wybrać tę formę wypoczynku?

Uroki wsi

Zacznijmy od plusów, jakie daje wypoczynek na wsi. Urlop na łonie przyrody stwarza szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu, począwszy od długich spacerów, poprzez okazję do skorzystania z coraz liczniejszych tras rowerowych, na jeździe konnej kończąc. Coraz więcej ośrodków agroturystycznych proponuje klientom możliwość obcowania z końmi, nie tylko w formie nauki konnej jazdy, lecz również spędzania czasu w stadninie, karmienia i uczestniczenia w innych czynnościach, związanych z opieką nad nimi. Inną atrakcją jest możliwość uprawiania sportów wodnych. Gospodarstwa agroturystyczne, często usytuowane nad wodą; zalewem bądź jeziorem, dają możliwość pływania łódką lub kajakiem.

Wieś, to nie tylko atrakcyjne miejsce wypoczynku dla osób aktywnych – dodaje przedstawiciel platformy rezerwacyjnej Farmbnb, specjalizującej się w oferowaniu noclegów w gospodarstwach agroturystycznych – Klienci coraz częściej zamiast zgiełku miasta wybierają wiejski spokój i ciszę. Chcą odpocząć na łonie przyrody, rozkoszować się sielską atmosferą. W naszym zabieganym świecie, to właśnie chwila oddechu w przyjaznym gospodarstwie agroturystycznym okazuje się luksusem, a nie kosztowny hotel.

Dobra agroturystyka czyli jaka?

Dobra agroturystyka powinna łączyć w sobie atrakcyjność środowiska, w którym jest położona oraz atrakcyjność samego obiektu. Wybierajmy zatem miejsca usytuowane nad wodą, w głębi lasu, u podnóża gór. Ważne, by otaczała nas cisza i spokój. Atrakcyjne gospodarstwo agroturystyczne to takie, w którym poczujemy magię miejsca oraz przyjazną, ciepłą atmosferę. Domowa, regionalna kuchnia i posiłki przygotowywane przez gospodarzy na bazie wyłącznie naturalnych, często własnych produktów, pozyskiwanych z ekologicznych upraw, będzie dodatkową atrakcją. Równe ważne jest wyposażenie pokoi. Poza walorami dekoracyjnymi i miłymi akcentami, liczy się ich urządzenie. W przeciwieństwie do bezosobowych, hotelowych pomieszczeń, pokoje w gospodarstwach agroturystycznych posiadają domowy klimat. W większości z nich znajdziemy dobrze zaopatrzony aneks kuchenny, razem z garnkami, sztućcami i naczyniami, lodówkę, płytę indukcyjną oraz czajnik, dzięki czemu zyskamy niezależność oraz większą swobodę.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wypoczynek w agroturystyce kojarzy nam się z wolnością, jakiej nie zaznamy, wypoczywając w mieście lub w hotelu, w którym jesteśmy ograniczeni między innymi brakiem dostępności do własnej kuchni. Pora zatem porzucić miasto dla polskiej wsi, aby przekonać się, jakie walory oferuje.

śr. ocena 5 / głosów 5