Hanami czy Momijigari – kiedy jechać do Japonii?

Japonia jest krajem kwitnącej wiśni nie tylko z nazwy. Możemy przekonać się o tym sami i na własne oczy zobaczyć przyrodę budzącą się do życia czy też szykującą się do snu w trakcie tradycyjnych japońskich świąt: Hanami i Momijigari. Kiedy mają one miejsce? Na czym polegają? Skąd wzięła się tradycja? Jak najlepiej zwiedzać Japonię? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

kwitnaca-wisnia-w-japonii

Hanami – Święto Kwitnącej Wiśni

Hanami oznacza „oglądanie kwiatów”, co opisuje, na czym polega ten tradycyjny japoński zwyczaj. Marcowe lub kwietniowe święto cieszy się ogromną popularnością wśród Japończyków i turystów, którzy przylatują z całego świata, aby obserwować kwitnące wiśnie piłkowane.

Tradycja zaczęła się kilkaset lat temu od obserwowania kwiatów moreli japońskiej, czemu do dzisiaj oddają się starsi Japończycy.

Dawniej chodziło się wokół drzew lub tworzyło krótkie wiersze, obecnie Hanami to okazja do ucztowania.

O to, w jaki sposób wybrać się do Japonii na Hanami, zapytaliśmy przewodnika z Kiribati Club:

Jeśli chcemy naprawdę odpocząć w trakcie wakacji i w pełni oddać się obserwacji kwiatów, skorzystajmy z usług zaufanego biura. Zwiedzanie z pilotem – pasjonatem, to świetny sposób, aby „wgryźć się” w klimat Japonii i jej nietypowych festiwali. Zamiast pędzić na złamanie karku po zabytkach, możemy zatrzymać się na chwilę, odetchnąć i poczuć klimat Japonii. Wiele osób zakochuje się w Japonii podczas Hanami i wraca do niej na Momijigari.

Momijigari – polowanie na czerwone japońskie liście

Czym jest Momijigari? To japońska tradycja oglądania czerwieniących się jesienią liści. Skąd polowanie? Nazwa Momijigari pochodzi z połączenia dwóch japońskich słów:

  • momiji oznaczającego „czerwone liście” albo „klon”,
  • kari, czyli „polowania”.

Jednak kari oznacza nie tylko polowanie. Odnosi się również do łapania mniejszych zwierząt i ptaków, a nawet zbiorów roślin. Dawniej japońska szlachta, która nie polowała, chodziła na spacery na wzgórza i „polowała” na rośliny.

Około 70% Japonii jest pokryta lasami z drzewami różnych gatunków. Duże różnice temperatur tworzą idealne warunki do zmiany koloru liści.

Istnieje wiele znanych miejsc na Momijigari. W okolicach Tokio popularna jest Okutama i Meiji jingu Gaien. W Kioto (kulturalnej stolicy Japonii) znajdziesz słynną Arashiyamę i Świątynię Tokofuji. W Arashiyamie można podziwiać piękne widoki z pociągu.

Jeśli chcesz zobaczyć Momijigari na własne oczy, wybierz się do Japonii między środkiem listopada a początkiem grudnia. Zapewniamy, że „polowanie” na liście będzie niezapomnianą przygodą podczas wycieczki.

śr. ocena 5 / głosów 6