Hotel czy apartament. Co lepsze?

 Wyjeżdżając na wakacje najczęściej zmuszeni jesteśmy nocować w wynajętych pokojach. Od niedawna bardzo dużą popularnością wśród polskich turystów cieszą się również noclegi w apartamentach. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań, które z nich lepiej spełni nasze oczekiwania?

hotel

Czym są apartamenty?

Zazwyczaj kiedy myślimy o apartamentach przed oczami pojawia nam się luksusowe, bardzo duże mieszkanie, wyposażone we wszelkie udogodnienia i zazwyczaj położone na wysokich piętrach. Oczywiście, do dyspozycji turystów również dostępne takie lokale, jednak nie wyczerpują one definicji apartamentu w nomenklaturze hotelowej. Generalnie mianem apartamentu do wynajęcia określa się wszystkie lokale, które zapewniają gościom całkowitą samowystarczalność – wyposażone są one tak, jak powinno być wyposażone mieszkanie, posiadają sprzęty niedostępne w zwykłych pokojach hotelowych, np. kuchenkę, zmywarkę bądź pralkę. Ponadto są zazwyczaj większe i przeznaczone do tymczasowego zamieszkania przez większą ilość osób.

Plusy i minusy pokojów hotelowych

Zacznijmy od plusów hoteli. Z praktycznego punktu widzenia ich ogromną zaletą jest fakt, że ich oferta jest bardzo rozbudowana – w każdym większym mieście znajdziemy kilka hoteli, oferujących swoim gościom pokoje w różnym standardzie, od bardzo luksusowych do pokojów dla mniej zamożnych i wymagających gości. Dla turystów oznacza to bardzo dużą swobodę, szczególnie w nieoczekiwanych sytuacjach, ponieważ wolny pokój hotelowy można znaleźć niemal zawsze, nawet w bardzo atrakcyjnych okolicach miast. Kolejną istotną zaletą hoteli jest fakt, że posiadają one zazwyczaj bardzo rozbudowaną wewnętrzną infrastrukturę – do dyspozycji gości pozostają takie udogodnienia jak hotelowe restauracje, obiekty sportowo-rekreacyjne, gabinety SPA, czy sklepy. Z drugiej strony nocowanie w hotelu posiada pewne ograniczenia, dla przykładu nie mamy możliwości przygotowania w nich samodzielnie posiłków.

Zalety i wady apartamentów

Apartamenty to rozwiązanie do osób ceniących sobie wysoki poziom prywatności i samodzielność. Zazwyczaj wyposażone są one tak, by goście nie musieli korzystać z zewnętrznych usług by spełnić swoje potrzeby, np. w kwestii gotowania. -Zaletę tę szczególnie docenią osoby będące na specjalistycznej diecie lub posiadające małe dzieci – mówi przedstawiciel firmy Uno Apartments – Apartamenty są zazwyczaj dużo większe od standardowych pokoi hotelowych i umożliwiają wygodne nocowanie w nich nawet kilku osób.

Poważnym minusem może być cena za nocleg, która jest zazwyczaj większa, niż w pokojach hotelowych o tym samym standardzie. Planując spędzenie wakacji z rodziną w wynajętym apartamencie powinniśmy liczyć się ze sporymi kosztami, które jednak powinny być zrekompensowane wysokim komfortem oraz niezależnością.

śr. ocena 5 / głosów 1