Jak obchodzić się z nartami?

Doświadczeni narciarze doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa konserwacja sprzętu. Nawet jeśli zainwestowałeś w naprawdę dobre, markowe narty, jeśli je zaniedbasz, jazda szybko przestanie być przyjemnością, a co gorsza, może stać się niebezpieczna. Podpowiadamy, jaki sposób obchodzić się z nartami na co dzień i jak dbać o nie w trakcie oraz po zakończeniu sezonu.

narty

Jak dbać o narty na co dzień?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup nart i masz zamiar podróżować z nimi samochodem, pod żadnym pozorem nie przewoź ich „luzem” na dachu. Po pierwsze, w ten sposób stwarzasz zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Po drugie, twój sprzęt potrzebuje zabezpieczenia przed wszystkim, co może spaść na dach auta, a przede wszystkim przed solą drogową.

Sól drogowa, piach i rozmaite środki chemiczne, którymi posypywane są zimą ulice, są szalenie szkodliwe. Kontakt z nimi naraża narty na rdzewienie, uszkodzeniu mogą ulec też wiązania. Dlatego przewożąc sprzęt narciarski, zawsze używaj boxów dachowych, albo przynajmniej pokrowców – podpowiada ekspert ze sklepu Narty Kraków.

Przed wyjściem na stok nasmaruj swoje narty. Smarowanie na zimno możesz wykonać samodzielnie, pamiętaj jednak, by sięgnąć po odpowiedni smar. Jego rodzaj dopasowuje się do warunków pogodowych. Przy ujemnych temperaturach zaleca się stosowanie smaru niebieskiego, a gdy jest cieplej – pomarańczowego.

Ważne jest także to, co zrobisz bezpośrednio po zejściu ze stoku. Nart nie należy po prostu zdjąć i postawić pod ścianą. Każdego dnia, po zakończeniu białego szaleństwa, oczyść narty wilgotną ściereczką, a potem wytrzyj je do sucha. Ten drobny wysiłek zdecydowanie się opłaca, ponieważ w ten sposób wydłużasz żywotność sprzętu.

Narty w serwisie – nie tylko naprawa

Usługi serwisów narciarskich nie ograniczają się do napraw. Konieczności klejenia nart czy prostowania krawędzi oczywiście ci nie życzymy, jednak odwiedziny w serwisie są wskazane przynajmniej raz do roku.

Podstawowym zabiegiem, jakim warto poddawać używane narty, jest ogólna regeneracja. Takie zabiegi obejmują przede wszystkim dokładny przegląd, profesjonalne czyszczenie, ostrzenie i smarowanie na gorąco. Chociaż perspektywa samodzielnej regeneracji może wydawać się kusząca, wyłącznie korzystając z usług profesjonalisty, możesz mieć pewność, że efekty będą zadowalające i – po raz kolejny – bezpieczne.

Jeżeli w trakcie używania nart powstaną jakiekolwiek ubytki, warto je uzupełnić. To też zadanie dla serwisanta. Choć za taką usługę będziesz musiał zapłacić, w zamian odzyskasz przyjemność z gładkiego pokonywania stoków i pewność, że nic nie zaskoczy cię podczas białego szaleństwa.

śr. ocena 5 / głosów 5