Jak rozpocząć naukę jazdy na snowboardzie?

Coraz więcej osób, które opanowały jazdę na nartach, sięga po deskę snowboardową. Chociaż nauka nie należy do najtrudniejszych, może z pozoru wydawać się dość skomplikowana. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi i utrzymywaniu odpowiedniej postawy na desce. Jeśli jesteś początkujący, nasz krótki przewodnik podpowie ci, jak rozpocząć naukę jazdy na snowboardzie, aby szybko się nie zniechęcić i cieszyć się zimowym szaleństwem.

nauka-jazdy-na-snowboardzie

Od wielu lat, narciarskie stoki są opanowywane przez snowboardzistów. Białe szaleństwo stało się już nie tylko synonimem jazdy na nartach, ale także na desce. Co zrobić i od czego zacząć, by nie zniechęcić się zbyt szybko i aby jazda była prawdziwą przyjemnością?

Wybór właściwej szkoły

Rozpoczęcie nauki jazdy powinniśmy zacząć od wyboru właściwej szkoły. Ważni są instruktorzy, będący wysoko wykwalifikowanymi profesjonalistami, a zarazem prawdziwymi pasjonatami jazdy na desce. Warto znaleźć taką, która organizuje snowboardowe wyprawy, jak na przykład szkoła jazdy EH School. W grupie nie tylko łatwiej pokonać pierwszy stres. Taka wyprawa może być także początkiem ciekawych przyjaźni.

Zacznij od postawy

Jazda na desce wymaga większych umiejętności zachowania równowagi, niż jazda na nartach, gdzie ciężar ciała jest równomierne rozłożony. Dlatego jazdę na desce zaczyna się od nauki stania na niej i przyjmowania prawidłowej postawy. Opanowanie prawidłowej pozycji podstawowej, to najważniejsza część pierwszego etapu treningu. Przede wszystkim, należy pamiętać o rozluźnieniu mięśni. Następnie należy odpowiednio rozłożyć ciężar ciała. Nie usztywniajmy i nie blokujmy nóg w biodrach i kolanach; powinny być lekko ugięte. Biodra i tułów ustawmy zgodnie z pozycją wiązań. Głowa powinna być skierowana zawsze w kierunku jazdy, ręce natomiast wysunięte w przód, skosem w dół, na wysokość bioder.

Zapnij deskę

Kolejnym elementem, od którego powinno się zaczynać naukę jazdy na snowboardzie, jest nauka zapinania deski. Istnieją dwa sposoby. Deskę można zapinać na siedząco, co jest znacznie łatwiejsze, pewniejsze i bezpieczniejsze. Dla osób początkujących jest również mniej stresujące, gdyż nie wymaga zachowania równowagi. Drugi sposób, to zapinanie deski na stojąco. Jest nieco bardziej skomplikowane, jednak dużo szybsze i dużo bardziej wygodne.

Naucz się upadać i wstawać 

Podobnie jak w jeździe na nartach, ważne jest opanowanie technik upadania. Kontrola upadku oraz amortyzacja jego skutków nie tylko zmniejszą liczbę siniaków, lecz również sprawią, że jazda na desce nie będzie kojarzyć się ze stresem i bólem. Dobrze jest zacząć naukę jazdy na desce od nauki upadania do przodu oraz do tyłu. Niemniej ważne jest opanowanie umiejętności wstawania. Najłatwiejszy sposób, to wstawanie z klęku. Będąc w tej pozycji, należy mocno podeprzeć się dwoma rękami i podciągnąć deskę do siebie, a następnie ustawić ją prostopadle, w stosunku do linii spadku stoku i lekko wbić jej krawędź w śnieg. Podnosząc nogi, prostujmy je w miarę możliwości. Następnie wystarczy oderwać rękę i wstać, podpierając się przez moment tylną ręką.

Najważniejsze, aby pamiętać, że nauka jazdy powinna być przede wszystkim dobrą zabawą. Jeśli podejdziemy do niej na luzie, z pewnością szybko opanujemy jej podstawy.

śr. ocena 5 / głosów 6