Jak wybrać rower dla dziecka?

Rower to ponadczasowa, ciesząca się niezmienną popularnością forma aktywności i zabawy dla dziecka. Obecnie z tych środków transportu korzystają już najmłodsi fani dwóch kółek, a moda na zdrowy i aktywny styl życia sprawia, że rodzice chętnie kupują pociechom coraz to nowsze modele. Czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka i jak powinien on być zbudowany?

rower dla dziecka

Rower dla dziecka – kryteria wyboru

Nie ulega wątpliwości, że rower to doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Jazda na rowerze jest znakomitą formą aktywnego spędzania czasu, daje również najmłodszym wiele radości. Aby tak się jednak stało, rower powinien być wygodny i bezpieczny. Jakie kryteria warto brać pod uwagę przy zakupie jednośladu?

  • Wiek – kupując rower musimy brać pod uwagę, ile lat będzie miał jego użytkownik. Od wieku dziecka zależy m. in. wielkość czy konstrukcja roweru.
  • Wzrost – wzrost dziecka to kryterium decydujące o wielkości roweru. Dziecko powinno móc wygodnie złapać kierownicę i nacisnąć hamulec, a także bez przeszkód dosięgać nogami nie tylko do pedałów, ale także do podłoża siedząc na siodełku.
  • Indywidualne preferencje – należy pamiętać, że każde dziecko posiada inne możliwości fizyczne i umiejętności, nie zawsze idące w parze z wiekiem. Niektóre maluchy szybko nauczą się jazdy na rowerze, inne będą potrzebowały specjalnych ułatwień, np. kółek bocznych.

Warto również zaznaczyć, że ważnym kryterium przy wyborze roweru dziecięcego jest jego marka. Nowocześni producenci, tacy jak Saveno, oferują szeroki asortyment rowerów dostosowanych do różnego wieku i możliwości dzieci.

Czym powinien charakteryzować się dobry rower dziecięcy?

Idealny rower dziecięcy powinien być wygodny, w miarę lekki, a przede wszystkim bezpieczny. Istotne znaczenie ma tu wielkość kół. Przyjmuje się, że dla dzieci  do 5 – 6 roku życia najlepsze są koła o średnicy 12, 14, 16 lub 18 cali, w zależności od wzrostu i umiejętności dziecka. Rowerową przygodę coraz częściej rozpoczyna się od modeli biegowych, jednak już we wspomnianych wymiarach dostępne są wygodne rowery z pedałami. Takie dziecięce modele wyposażone są w dodatkowe udogodnienia w postaci kółek bocznych, zabezpieczenia łańcucha oraz kijka pełniącego rolę popychacza. Mogą posiadać dwa hamulce – z tyłu oraz z przodu. Starsze dzieci, które opanowały sztukę jazdy na rowerze, a więc w wieku od 5 do 10 lat, wybierają już bardziej zaawansowane modele o kołach mających średnicę 20 lub nawet 24 cali, które wyposażone są w mocne hamulce i przerzutki. „Dorosłe” modele dla młodzieży posiadają z kolei koła o średnicy 26 cali. Warto pamiętać, że dla dzieci istotne znaczenie ma również estetyka pojazdu – modele najmłodszych powinny atrakcyjnie się prezentować. Odpowiednio dobrany rower dla dziecka to gwarancja bezpiecznej jazdy i znakomitej zabawy na dwóch kółkach.

śr. ocena 5 / głosów 1