Jak znaleźć dobrego trenera tenisa?

Tenis ziemny jest coraz popularniejszą dyscypliną sportu, nagłaśnianą w mediach. Nic dziwnego, że zarówno dorosły, jak i dziecko mogą zapragnąć spróbowania swych sił w tej dziedzinie. Pozostaje wówczas kupno rakiety i… obserwowanie, czy zapał zbyt szybko nie opadnie. Jeśli nie, warto znaleźć dobrego trenera tenisa. Dobrego, czyli takiego, który zna się na swojej dyscyplinie sportu, ma kwalifikacje pedagogiczne i jest zaangażowany w pracę.

Gdzie szukać trenera tenisa

Zaczynamy od pytania wśród znajomych i szukania w internecie. Polecenie z pierwszej ręki bywa najwiarygodniejsze, polecenia na forach warto weryfikować, bo nie mamy pewności, czy są autentyczne. Wyjątki się zdarzają, jednak zazwyczaj najlepiej uczyć się u trenera, który pracuje w szkółkach czy klubach tenisa, niż indywidualnie.

Praca  w zespole, kontakt z innymi trenerami sprzyjają wymianie doświadczeń, rozwojowi i podnoszeniu kwalifikacji – wyjaśnia pracownik Szczecińskiego Klubu Sportowegowspółpracownicy stanowią też naturalną grupę wsparcia, gdy trener ma trudniejszy moment, traci motywację czy cierpliwość do uczenia innych.

Osiągnięcia sportowe trenera tenisa

Warto sprawdzić, u kogo uczył się trener, jakie ma osiągnięcia sportowe,, czy zdobywał medale.  Ale tu bądźmy ostrożni. To, że ktoś był świetnym zawodnikiem, nie oznacza automatycznie, że jest równie dobrym trenerem. Zdarza się, że ktoś ma „dar boży”, wchodzi na kort, jakby z pewnymi umiejętnościami się urodził. Nie musi ich trenować w pocie czoła, uczyć się każdego szczegółu, każdej techniki. Dlatego później trudniej mu wytłumaczyć zawodnikom, jak osiągnąć określony efekt. Bycie świetnym zawodnikiem nie musi też  być równoznaczne z cierpliwością wobec innych. Paradoksalnie, słabszy zawodnik, który do wszystkiego doszedł ciężką pracą, analizą błędów, studiowaniem teorii i metodyki, może się okazać świetnym trenerem. Nie dyskwalifikujmy go już na początku szukania.

Wykształcenie trenera tenisa

By znaleźć dobrego trenera tenisa, sprawdźmy kwalifikacje, np. czy nasz kandydat jest licencjonowanym instruktorem Polskiego Związku Tenisowego. Dobrze, gdy jest studentem lub absolwentem takich kierunków jak wychowanie fizyczne, edukacja zdrowotna, pedagogika sportu lub pokrewne. Atutem są także dodatkowe uprawnienia trenerskie, instruktorskie, pedagogiczne, zdobywane na kursach i szkoleniach. Prócz kwalifikacji istotne jest, czy trener potrafi motywować i wspierać ucznia, być jego mentorem w dobrym rozumieniu tego słowa, czyli traktować po partnersku, jednocześnie stawiając wymagania i granice. Liczy się też zaangażowanie i to, czy trener naprawdę lubi swoją pracę.

śr. ocena 5 / głosów 5