Lodówka turystyczna – na wkłady czy elektryczna?

Komfort wypadów w plener może być dziś znacznie wyższy, niż dawniej. To za sprawą szerokiej oferty produktów przeznaczonych dla osób preferujących spędzanie czasu na łonie natury zamiast przed telewizorem czy w czterogwiazdkowym hotelu. Jednym z takich praktycznych elementów wyposażenia turysty jest lodówka turystyczna. Którą z nich wybrać?

Różne rodzaje lodówek turystycznych

W sklepach znajdziemy wiele modeli przenośnych lodówek, należących do jednej z trzech kategorii produktów. Do wyboru mamy sprzęt na wkłady, elektryczny oraz na gaz. Te ostatnie urządzenia, zwane również absorpcyjnymi, są najbardziej wydajne, dlatego wybierają je najczęściej osoby wybierające się w dłuższe i dalsze podróże, np. kamperami. Ze względu na ich właściwości wyróżniają się także wyższą ceną, co czyni jej mniej popularnymi.

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się natomiast lodówki na wkłady oraz termoelektryczne. W pierwszym wypadku lodówkę można zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ nie jest ona zależna od żadnego źródła zasilania. Model elektryczny wymaga natomiast dostępu do prądu i działa tylko w momencie, gdy jest do niego podłączony.

Lodówka turystyczna – na wkłady czy elektryczna2.jpg

Lodówka na wkłady – warto czy nie?

Niezależność od dostępu do prądu czy gazu to największa zaleta tego typu urządzenia. Chłodzenie jedzenia i napojów jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych wkładów. Dla niektórych minusem będzie jednak fakt, że aby taka lodówka spełniła swoją funkcję, musimy odpowiednio wcześniej przygotować wkłady, tzn. zamrozić je. To z kolei wymaga dostępu do zamrażarki – w związku z tym lodówka na wkłady najlepiej sprawdzi się podczas jednodniowych wypadów za miasto, na plażę czy na piknik.

Urządzenia z tej kategorii mogą chłodzić umieszczone w nich artykuły spożywcze nawet do 12 godzin, ale trzeba pamiętać, że czas ich działania zależy od temperatury otoczenia. Są niewielkie i poręczne, dlatego ich przenoszenie nie sprawia trudności – można powiedzieć, że zostały stworzone z myślą o krótkich wycieczkach w plener.

Lodówka turystyczna – na wkłady czy elektryczna3.jpg

Elektryczna lodówka na dłuższe wyjazdy

Jeśli zwykle odbywamy dłuższe podróże, a w miejscu docelowym mamy swobodny dostęp do gniazdka, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie na prąd. Możemy używać go np. w wynajętym pokoju, gdzie będzie stanowiło namiastkę prawdziwej lodówki –to jednak tylko jedna z zalet elektrycznej lodówki turystycznej.

Zasilanie elektryczne zapewnia takiej chłodziarce większą wydajność w porównaniu do modelu na wkłady. Dzięki temu, że jest również bardziej pojemna, umożliwia przechowywanie większej ilości prowiantu oraz napojów. Wyższa waga takiej lodówki sprawia jednak, że raczej nie zabierzemy jej ze sobą na wycieczkę rowerową za miasto.

Jeśli potrzebujemy sprzętu poręcznego, idealnego na piknik czy grilla, wybierzmy lodówkę na wkłady. Jeżeli zależy nam na większej wydajności i chłodzeniu w czasie dłuższych wyjazdów, zdecydujmy się na lodówkę elektryczną. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem konkretnego produktu porównać jego parametry z innymi modelami z tej samej kategorii – dzięki temu wybierzemy sprzęt najlepiej spełniający nasze potrzeby.

śr. ocena 5 / głosów 2