Na czym polega wakeboarding?

Wakeboarding jest popularnym sportem wodnym – łączącym surfing, narty wodne i snowboarding. Wakeboardzista płynie na krótkiej desce na powierzchni wody, trzymając się przez cały czas liny doczepionej do wyciągu czy łodzi o specjalnej konstrukcji, przy czym łodzie te muszą posiadać odpowiedni kształt kadłuba oraz napęd ze śrubą V-Drive lub Direct-Drive. Co jeszcze warto wiedzieć o wakeboardingu?

Szybka nauka

Wakeboarding przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Florydy – to miejsce uważane za kolebkę tego sportu.  Wakeboarding bardzo szybko zdobył dużą popularność jako ciekawa, letnia alternatywa dla snowboardu. W tym przypadku spore znaczenie ma jego  prostota – zdaniem wielu osób, podstawy wakeboardingu można opanować w zaledwie jeden dzień. Zawodnik startuje z pomostu lub wody, a potem jego zadaniem jest utrzymanie się na desce. Pierwszą lekcję warto wziąć pod okiem doświadczonego instruktora, a kolejne są już kwestią praktyki. Co ciekawe, wakeboarding – choć jest kojarzony z plażami i morzem – można uprawiać także w mieście, na rzece czy jeziorze. Jednym z prężniej działających miejsc jest na przykład Bezpieczna Przystań w warszawskim Porcie Czerniakowskim. Znajduje się tam także dystrybutor sprzętu do budowy wakeparków.

Kto może uprawiać wakeboarding?

Wakeboarding to sport w zasadzie dla każdego; przydaje się jednak przynajmniej podstawowa sprawność fizyczna. Ponadto sport ten nie jest odpowiedni dla małych dzieci, np. poniżej 10. roku życia, bowiem czasie jazdy na desce obciążana jest jedna strona ciała, co w przypadku młodych ludzi prowadzić może do zaburzeń wzrostu i rozwoju kości. Mimo wszystko wakeboarding uważany jest za sport bezpieczny. Urazy zdarzają się na ogół u osób, które uprawiają go na poziomie bardzo zaawansowanym i wykonują różnego rodzaju triki czy ewolucje. Ponadto można zabezpieczyć się kaskiem czy specjalną kamizelką wypornościową. Przydaje się też umiejętność pływania.

Sprzęt potrzebny do wakeboardingu

Jeśli chodzi o sprzęt do wakeboardingu, to najważniejsza jest oczywiście deska.  Podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej długość – im zawodnik jest cięższy, tym dłuższej deski potrzebuje. Nie może być ona jednak za długa, gdyż wówczas staje się trudna do opanowania.  Ważna jest także szerokość: wąskie deski zapewniają szybkie ślizganie się po wodzie, a szerokie  pozwalają na bezpieczne lądowanie. Do deski należy też dobrać odpowiednie buty. Skompletowanie sprzętu generuje pewne koszty, ale dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu na godziny. Za całodzienny karnet trzeba zapłacić około 100-200 złotych, w zależności od tego, czy jest to dzień tygodnia, czy weekend. W Polsce cały czas pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie wakeboarding można bez obaw uprawiać.

śr. ocena 5 / głosów 5