Najlepsze sanatoria na Dolnym Śląsku

Dolnym Śląsk to nie tylko bogactwo turystycznych atrakcji i piękno krajobrazów. Obok obiektów, wpisanych na światową listę UNESCO, wśród lasów i malowniczych dolin, znajdują się bowiem jedne z najstarszych w Polsce sanatoriów. Dolny Śląsk oferuje zatem odwiedzającym nie tylko możliwość zwiedzenia kilkuset zamków i pałaców, należących do książęcych i szlacheckich rodów, lecz także możliwość podreperowania zdrowia.

Wielu kuracjuszy oraz turystów, odwiedzających sanatoria na terenie Polski zgodnie stwierdza, że to uzdrowiska na terenie Dolnego Śląska, szczególnie te zlokalizowane w Kotlinie Kłodzkiej, dysponują najbogatszą ofertą leczniczą. Sprawdźmy zatem, jakie są najlepsze sanatoria uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku.

Uzdrowisko Polanica- Zdrój

Uzdrowisko Polanica-Zdrój to najchętniej odwiedzane uzdrowisko na terenie Dolnego Śląska. Swoją popularność zawdzięcza położeniu; usytuowane na wysokości 380-410 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, nazywane jest perłą polskich uzdrowisk. Przepiękne krajobrazy, oryginalna architektura i mikroklimat sprawiają, że jest ono szczególne chętnie odwiedzane przez kuracjuszy.

Do uzdrowiska jeździmy przede wszystkim w celu podreperowania zdrowia. Polanica-Zdrój oferuje kuracjuszom pobyt w sanatorium „Wielka Pieniawa”. To miejsce z bogatą ofertą leczniczą, wybierane jest przez osoby zmagające się z chorobami krążenia, nadciśnieniem, chorobami naczyń obwodowych, układu trawienia i górnych dróg oddechowych. Pobyt w Wielkiej Pieniawie zalecany jest pacjentom po urazach ortopedycznych oraz reumatologicznych. Jeśli dodamy do tego eleganckie pokoje oraz bliskość Parku Zdrojowego, zrozumiemy fenomen popularności Wielkiej Pieniawy. Na uwagę zasługuje także luksusowa Willa Mała Pieniawa, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością.

Uzdrowisko Duszniki- Zdrój

Innym, chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem na Dolnym Śląsku, jest uzdrowisko Duszniki- Zdrój. To tu pacjenci uskarżający się na schorzenia układu oddechowego, przewodu pokarmowego, osteoporozę, choroby kardiologiczne, nadciśnienie czy choroby kobiece mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów przyrodoleczniczych. W ich zakres wchodzić będą naturalne kąpiele mineralne i igliwiowe, zabiegi z wykorzystaniem borowiny, takie jak okłady, kąpiele, tampony czy fasony borowinowe, zabiegi z zakresu hydroterapii, elektroterapii, inhalacje solankowe.

Sanatorium „Jan Kazimierz” znajdujący się na terytorium uzdrowiska Duszniki-Zdrój, polecany jest nieco bardziej aktywnym pacjentom. Położony w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, otoczony Górami Bystrzyckimi i Górami Orlickimi, jest idealnym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek i sportów zimowych. Zabytki architektury, między innymi Młyn Papierniczy z 1605 roku czy kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła uzupełniają turystyczną ofertę uzdrowiska.

Uzdrowisko Kudowa- Zdrój

Uzdrowisko Kudowa- Zdrój posiada łagodny klimat podgórski, a jego największym skarbem są szczawy wodorowęglanowo – sodowo – wapniowe, żelaziste i borowe, wykorzystywane do kąpieli oraz okładów. W sanatoriach Zameczek i Polonia pacjentom oferuje się okłady borowinowe, fango, kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2, zabiegi odchudzające, a także różnego rodzaju masaże. Opowiadając o Uzdrowisku Kudowa-Zdrój nie można nie wspomnieć o Sanatorium Jagusia: jest to jedno z nielicznych w Polsce miejsc specjalizujących się w leczeniu otyłości oraz nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowym atutem pobytu w Uzdrowisku Kudowa-Zdrój jest bliskość Parku Krajobrazowego Gór Stołowych i niesamowite zakątki Błędnych Skał wykorzystywane w kinematografii np. przy realizacji zdjęć filmowych do „Opowieści z Narni”. 

śr. ocena 5 / głosów 5