Niezbędne wyposażenie narciarza

Z czym nam się kojarzy zima? Niektórzy odpowiedzą, że z końcem roku, inni, że ze świętami i choinkami w reklamach przez dwa miesiące, a jeszcze inni, że ze śniegiem i jazdą na nartach. Każdy pasjonat narciarstwa z pewnością wybierze tę trzecią opcję odpowiedzi! Narciarstwo to sport, który naprawdę wciąga i nie chodzi tu wyłącznie o same zjazdy po bialutkim stoku. To sport, który ma swój klimat, a miejsca spotkań narciarzy mają niesamowitą, wyjątkową atmosferę. Dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z białym szaleństwem, przygotowaliśmy krótki poradnik o niezbędnym wyposażeniu narciarza. Co warto wiedzieć o nartach, butach i pozostałych elementach z narciarskiego niezbędnika?

Narty i buty

Każdy doświadczony narciarz potwierdzi, że narty nartom nierówne. Jest kilka prostych zasad, które pokierują nas do wyboru nart odpowiednich właśnie dla nas. Sprzęt musi być dostosowany do naszych umiejętności i oczywiście wymiarów fizycznych. Długość nart (x) nie powinna być większa niż wzrost (h) narciarza – to zasada pierwsza. Najlepsza długość nart dla dorosłych określona jest prostym wzorem:

  • narty dla kobiet: x = h – 15 do -5 cm
  • narty dla mężczyzn: x = h – 15 do +5 cm

Narty dla naszych pociech powinny sięgać im do ramion. Osobom, które dopiero zaczynają jeździć na nartach, polecane są narty miękkie i łatwo skrętne. Kiedy już kupimy odpowiednie narty, pamiętajmy, że należy je zabrać do serwisu i przygotować do zimy. Warto przed każdym sezonem wykonać komputerową diagnostykę wiązań w dobrym serwisie narciarskim. Kolejny element niezbędnika narciarza są oczywiście buty. Odpowiednio dopasowane obuwie zapewnia nam stabilność i wygodę – mówi nam przedstawiciel sklepu narciarskiego i wakeboardowego Xtreme Shop z Rudy Śląskiej.

Kiedy je kupujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na parametr określany jako flex, czyli sztywność buta. Im twardszy but, tym lepiej czujemy nartę, jednak osoby nieprzyzwyczajone do twardych butów mogą się w nich szybko męczyć. Nowicjusze nie powinni więc wybierać butów zbyt twardych.

Kask, gogle i kijki

Kask to element, który zapewnia nam bezpieczeństwo i jazda bez niego jest absolutnie niewskazana. Kask chroni narciarza przed urazami, ale także przed zimnem. Należy go wybrać po zmierzeniu obwodu naszej głowy w najszerszym miejscu nad linią uszu. Dobry kask powinien mieć praktyczne zapięcie z regulacją siły dopięcia oraz odpowiednią wentylację. Następny element niezbędnika narciarza to gogle. Poprawiają widoczność i chronią nasze oczy przed wszelkimi uszkodzeniami. Gogle powinny być dobrane w taki sposób, by dobrze leżały na naszej głowie z kaskiem. Nie powinny odstawać od naszej twarzy i pozostawiać żadnych szczelin, jednak nie mogą nas też za bardzo uciskać. A czy do niezbędnego wyposażenia narciarza należą też kijki? Otóż dla najmłodszych dzieci kijki są niewskazane, ponieważ przy słabej koordynacji mogą przeszkadzać. Starsze dzieci, doświadczone, mogą, a nawet powinny jeździć z kijkami, które dobierane są tak samo, jak dla osób dorosłych – przy prawidłowym uchwycie rękojeści kijka, nasza ręka powinna być zgięta w łokciu, tworząc kąt prosty. Ot, cała filozofia! Do niezbędnika narciarza należy oczywiście dopisać również odpowiedni strój wraz z rękawiczkami, ale to już temat na kolejny artykuł.