Niezbędnik modelarza – akcesoria modelarskie do budowy makiet

Sklejanie modeli i budowanie makiet rozwija nasze zdolności manualne, kreatywność i pomaga nam wypracować w sobie cierpliwość. To doskonała alternatywa dla gier komputerowych, portali społecznościowych i innych pożeraczy czasu. By rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem, musimy rozpocząć od zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia. Po co warto sięgnąć, by praca przy modelach i makietach była dla nas czystą przyjemnością? Przygotowaliśmy krótki przewodnik.

Najważniejsze narzędzia

Dla osób, które lubią rękodzieło, sklejanie modeli i budowanie makiet może się wydawać dziecinnie proste, jest to jednak zajęcie czasochłonne, wymagające i skomplikowane. Dla modelarza bardzo ważna jest precyzja działania, której naprawdę trzeba się nauczyć. Kluczowe znaczenie mają tu narzędzia modelarskie, bo wbrew pozorom nie wystarczy nam nożyk i tubka dobrego kleju. Akcesoria modelarskie możemy kupować w zestawach lub pojedynczo. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim będzie nam potrzebny nożyk modelarski, który będzie jak najbardziej precyzyjny. Nożyki dla modelarzy mają zwykle trójkątne ostrze. Powinny być wygodne i dobrze leżeć nam w dłoni. Alternatywa to skalpel chirurgiczny, jednak nie jest to polecane osobom początkującym. Kolejny gadżet to nożyczki, które sprawdzą się przy wycinaniu większych elementów. W profesjonalnych sklepach znajdziemy specjalne nożyczki do lexanu.

Osoby, które pracują z bardzo drobnymi elementami, używają także cyrkli z funkcją cięcia, lup i statywów – dowiadujemy się w sklepie Modelarnia.pl.

Akcesoria modelarza

Modelarzowi z pewnością przyda się także guma modelarska, która ma wiele zastosowań. W zależności od tego, z jakich materiałów planujemy zbudować naszą makietę, czy z jakiego materiału wykonany jest model, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie kleje. Inne są kleje do drewna, inne do metalu, jeszcze inne do plastiku, na co trzeba zwracać uwagę. Przyda nam się także metalowa linijka oraz mata, na której będziemy mogli bezpiecznie ciąć poszczególne elementy. Jeżeli planujemy pracować z naprawdę drobniutkimi elementami, przyda nam się pęseta. Możemy kupić zwykłą pęsetę kosmetyczną lub droższą pęsetę chirurgiczną, lub laryngologiczną. Do malowania modeli przydadzą nam się pędzle i taśmy, którymi będziemy oddzielać powierzchnie malowane od niemalowanych. Do zestawu narzędzi modelarskich możemy dorzucić jeszcze brzeszczoty, cążki do wycinania, klucze, heble, śrubokręty i szczypce. Zaprawiony modelarz ma naprawdę pokaźny zestaw narzędzi!