Noclegi w Górach Sowich. Propozycje dla turystów

Góry Sowie to stosunkowo niewielkie, bo ciągnące się „zaledwie” 26 km pasmo górskie, którego najwyższy szczyt (Wielka Sowa) mierzy 1015 m n.p.m. Nie są to jednak łagodnie wznoszące się pagórki, ale nagłe, masywne, budzące respekt wypiętrzenia. Ów niezwykle malowniczy teren nie został jeszcze doceniony przez turystów tak jak choćby okolice Zakopanego czy coraz częściej odwiedzane Bieszczady – co oznacza możliwość zrelaksowania się naprawdę blisko natury, w spokoju i ciszy.

Warunki panujące w Górach Sowich sprzyjają zwłaszcza aktywnym formom wypoczynku. Oprócz licznych szlaków dedykowanych pieszym wędrówkom znajdziemy tu mnóstwo tras rowerowych dla fanów kolarstwa górskiego i ośrodki jeździeckie. Latem można uprawiać wspinaczkę albo wziąć udział w spływie pontonowym przełomem bardzkim, zimą zaś oddać się białemu szaleństwu, zarówno zjeżdżając na stoku, jak i korzystając z biegówek.

Udany wypoczynek w każdych warunkach

W górach, nawet tych niezbyt wysokich, pogoda potrafi być jednak dość nieprzewidywalna, dlatego warto rozważyć zatrzymanie się na nocleg w miejscu, w którym miło spędzimy czas nawet wówczas, gdy aura będzie niesprzyjająca. Świetnym przykładem takiego miejsca jest trzygwiazdkowy hotel Srebrna Góra położony w miejscowości o tej samej nazwie. Na dzieci czeka tu sala zabaw z grami planszowymi i konsolą Xbox, na dorosłych natomiast m.in. strefa wellness, profesjonalny stół do piłkarzyków i rzutki. Gdy zaś pogoda dopisze, skorzystać można z hotelowej wypożyczalni rowerów górskich MTB, nart biegowych czy kijków do nordic walking.

Wygodny dojazd do licznych atrakcji

Szukając noclegu w Górach Sowich, warto też wziąć pod uwagę lokalizację obiektu, w którym zechcemy się zatrzymać. Powinien być dobrze skomunikowany z okolicznymi atrakcjami, dzięki czemu pobyt w tym regionie będzie jeszcze bogatszy we wrażenia. Góry Sowie to bowiem gratka nie tylko dla fanów sportu i relaksu na łonie natury, ale też dla miłośników historii. Chodzi przy tym zarówno o historię Polski czy ogólniej Europy, jak i o historie… niesamowite.

Ciekawe obiekty

Liczne warownie, pałace i zamki – w tym słynny Książ oraz najpotężniejsza twierdza górska w Europie – mają swoje legendy, fascynuje też podziemne miasto zbudowane przez jeńców Trzeciej Rzeszy pod koniec II wojny światowej. Do dziś nie wiadomo na pewno, czemu miał służyć ów kompleks. Jakby tego było mało, w Górach Sowich znajdziemy także zabytkowe kopalnie węgla, srebra i złota, a ponadto odwiedzić będziemy mogli choćby Jaskinię Niedźwiedzią (najdłuższą w Sudetach), krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich (jej odchylenie od pionu wynosi przeszło 2m!) czy miniaturę praskiego mostu Karola w Kłodzku.

śr. ocena 5 / głosów 5