Pokazy rycerskie na Zamku Ogrodzieniec

Niezależnie od tego, czy jesteśmy pasjonatami historii, czy kojarzymy najwyżej kilka dat i faktów, pokaz rycerski z pewnością dostarczy nam wielu emocji. Pieczołowicie odtworzone przez pasjonatów stroje i rytuały, broń oraz sposoby posługiwania się nią, a do tego klimatyczne „dekoracje” w postaci ruin potężnego zamku pozwalają na kilka godzin przenieść się w czasie. Tak właśnie dzieje się na Zamku Ogrodzieniec.

Ten najbardziej imponujący kompleks zamkowy położony w woj. śląskim stanowi doskonałe tło dla rycerskich pojedynków. Podczas walk kunsztownie wykonane zbroje, tarcze, chorągwie migoczą w słońcu lub perlą się w deszczu, bo honor rycerza nie zważa na pogodę, gdy trzeba mu stanąć w szranki. Potyczki odbywać mogą się konno bądź pieszo, z użyciem kopii lub miecza, a także w formie zapasów.

Rywalizacja bractw

Widowiskowe pokazy sprawności w posługiwaniu się średniowieczną bronią, a także okiełznywania przybranych w herbowe barwy rumaków zazwyczaj możemy oglądać tu dzięki zaangażowaniu członków Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej. Od czasu do czasu na zamku odbywają się też jednak turnieje, podczas których rywalizuje ze sobą kilka różnych bractw. Ich parady, a także walki drużynowe (tzw. bohurt) potrafią być wtedy jeszcze bardziej emocjonujące. Oprócz zmagań w polu kibicować można też wybranemu bractwu podczas turniejów łuczniczych bądź kuszniczych.

Nie tylko turnieje

Kultura rycerska to jednak nie tylko pojedynki. To również pięknie zdobione suknie dam oraz tańce dworskie. Ich pokazy w ramach odbywającego się cyklicznie na Zamku Ogrodzieniec „Średniowiecznego Atelier” uzupełnione są o ciekawą lekcję historii i możliwość przebrania się w stroje z epoki oraz zrobienie sobie w nich zdjęć. Nie zapominajmy też o pokazach sokolników, występach zespołów muzyki dawnej czy jarmarkach rzemiosła, na których zaopatrzyć się można chociażby w praktyczną, ale jakże klimatyczną skórzaną sakiewkę.

Aktywny udział

Słowo „pokaz” sugeruje, że będziemy jedynie obserwatorami. Bardzo często jednak pokazy rycerskie stanowią doskonałą okazję do wzięcia aktywnego udziału w różnego rodzaju konkursach, średniowiecznych rozrywkach oraz lekcjach tańców dawnych, strzelania z łuku czy podstaw posługiwania się mieczem. Zajęcia mogą być dedykowane i dorosłym, i dzieciom. Dzięki nim wiele osób realizuje swoje marzenia, a nawet nabiera chęci, by przyłączyć się do bractwa rycerzy.