Rodzaje materaców – do domu, hotelu, na działkę

Dobór odpowiedniego materaca często bywa bagatelizowany, co nie jest do końca właściwe. Otóż biorąc pod uwagę, że materac ma wpływ na jakość i wygodę naszego snu- kwestia nabiera większej wagi. Pamiętajmy o statystycznych wyliczeniach, które mówią że człowiek przesypia trzecią część czasu w swoim życiu. Można śmiało stwierdzić, że nikt nie chciałby spędzać tak dużej ilości czasu na niewygodnym łóżku. Należycie wyspani lepiej uczymy się, pracujemy a codzienne obowiązki przychodzą z łatwością. Aby wybrać odpowiedni materac dla siebie, trzeba przyjrzeć się poszczególnym jego rodzajom. To że ktoś wysypia się na jednym materacu, niekoniecznie oznacza że ktoś inny również się na nim wyśpi. Dlatego w artykule zostaną przedstawione najpopularniejsze warianty, tak żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Materac piankowy

Materac piankowy może być termo elastyczny lub wysoko elastyczny. Materac termo elastyczny pod wpływem ciężaru i temperatury osoby na nim leżącej dopasuje się do sylwetki. Natomiast wysoko elastyczny cechuje większy opór i lepsze wsparcie dla kręgosłupa. Zaletą materaców piankowych jest ich przewiewność, co zapobiega rozwojowi grzybów czy pleśni. Dlatego pianka idealnie sprawdzi się jako materac hotelowy. Może być stosowany jako materac rehabilitacyjny.

Materac kieszeniowy

Inaczej materac sprężynowy, to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jest tak z uwagi na ich uniwersalność, bowiem sprawdzą się nie tylko jak sprzęt rehabilitacyjny dla osób ze schorzeniami ortopedycznymi ale także jako wygodny materac dla zwykłego użytkownika. Materce kieszeniowe to rozwiązanie dla osób, które cenią idealne podparcie każdej części ciała.

Materac lateksowy

Stosunkowo nowy rodzaj materaca, cechujący się wysokim wchłanianiem wilgoci. Materace z pianki lateksowej bardzo często pełnią funkcje rehabilitacyjne i ortopedyczne. Dodatkowo są one bardzo wytrzymałe, dzięki zastosowaniu do ich produkcji mleczka kauczukowego.

Materac kokosowy

Atutem materaców kokosowych jest bardzo dobra absorpcja ciężaru oraz duża wytrzymałość. Jak nazwa wskazuje, do jego konstrukcji używa się włókna kokosowego. Mata tego materaca będzie dość twarda i mało elastyczna, w zamian zaoferuje bardzo dobrą przewiewność i długi czas eksploatacji. Z tego też powodu często stosuje się go jako materac hotelowy. Przypadnie on do gustu osobom, które cenią sobie stabilną pozycję podczas wypoczynku.

Widać więc jak na dłoni, że materac materacowi nie równy. Dlatego przed zakupem nowego warto się zastanowić, porównać materac jakiego teraz używamy do naszych oczekiwań. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej położyć się na materacu i „na żywo” sprawdzić jego właściwości przed zakupem. Jeśli nie to chociaż zapoznajmy się z kilkoma artykułami takimi jak ten. Kupowanie materaca na chybił- trafił nie jest dobrym wyjściem, dlatego że po kilku tygodniach użytkowania takiego mogą zacząć nam doskwierać bóle kręgosłupa. Aby tego uniknąć zastosujmy się do rad podanych w artykule.

śr. ocena 5 / głosów 4