Rolki czy rower – co wybrać?

Pierwsze wiosenne promienie słońca zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Ruch w otoczeniu zieleni poprawia samopoczucie i dotlenia organizm. A dodatkowo oczywiście spala zbędne kalorie i poprawia kondycję. Do jednych z najczęściej uprawianych sportów zalicza się jazda na rowerze i na rolkach. Co lepiej wybrać? Odpowiedź nie jest prosta. Dlatego porównujemy te dwie formy aktywności, aby pomóc wam w podjęciu najlepszej decyzji!

Plusy i minusy jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to doskonały sposób na odchudzanie. Zależnie od trasy, możemy spalić od 350 do 600 kalorii na godzinę i to bez większego wysiłku! Systematyczna jazda poprawia kondycję i pozwala odreagować stres. Obniża poziom złego cholesterolu, zwiększa pojemność płuc i poprawia pracę serca. Dodatkowo chroni przed miażdżycą i powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia, nie obciążając przy tym stawów.
Rower niejednokrotnie pozwala szybciej dotrzeć z punktu A do punktu B niż samochód. Szczególnie w większych miastach, gdzie korki są na porządku dziennym. Jeśli zadbamy o odpowiedni ubiór, możemy jeździć na rowerze przez cały rok. Tym bardziej, że jazda na rowerze jest bezpieczna, o ile będziemy uważać na ruch uliczny – komentuje nasz rozmówca ze sklepu RoweryRolki.pl.
Do minusów roweru można zaliczyć trudność przechowywania i transportu oraz konieczność serwisowania. Czy rowery są drogie? Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt chcemy kupić. Dobry rower dostaniemy już w kwocie około 1000-1200 zł. Warto zainwestować, aby cieszyć się nim przez lata i czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy.

Plusy i minusy jazdy na rolkach

Jazda na rolkach jest również doskonałą formą aktywności, poprawiającą naszą kondycję i mającą fantastyczny wpływ na naszą sylwetkę. Przy jeździe rekreacyjnej spala około 400 kalorii na godzinę. Jeżeli będziemy regularnie trenować, co najmniej 2-3 razy w tygodniu, możemy szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Rolki wzmacniają mięśnie nóg i pośladków, pozwalają zapomnieć o stresie i napięciach, dają mnóstwo pozytywnej energii. Obciążają stawy mocniej niż rower, ale mniej niż bieganie. Doskonale dotleniają organizm i mogą służyć jako środek transportu – ale tylko wtedy, kiedy sprzyja nam pogoda.
Rolki są tańsze niż rower i łatwiej je przechowywać, a ich serwisowanie jest bardzo proste – zwykle wystarczy wymiana kółek na nowe. Przyjemność z jazdy jest bardzo duża, jednak rolki na pewno męczą szybciej niż rower! Do tego, jazda na rolkach po mieście nie jest do końca bezpieczna. Lepiej poruszać się po zamkniętym terenie, w innym wypadku należy mocno uważać na samochody, przechodniów, krawężniki i nierówne chodniki. Hamulce w rolkach też nie są tak skuteczne, jak w rowerze. Mimo to rolki mają wielu miłośników – i nic w tym dziwnego. Jazda na rolkach daje dużo radości i satysfakcji.

Każda aktywność fizyczna ma dobry wpływ!

Nie można zaprzeczyć, że sport to zdrowie. Ogranicza ryzyko wielu chorób i sprawia, że czujemy się dobrze. Podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej daje wiele korzyści, a najważniejszy jest dobór odpowiednich zajęć sportowych, dopasowanych do możliwości naszego organizmu, naszych preferencji i upodobań. Rolki czy rower? Zadecyduj sam i zacznij się ruszać!
śr. ocena 6.3 / głosów 4