Sześć powodów dla których warto posiadać akwarium

Akwarystyka to hobby, któremu poświęcają się ludzie w każdym wieku. Nie ma w tym nic dziwnego. Obserwacja podwodnego świata stanowi fascynujące doświadczenie – tym bardziej, że na ten świat możemy wpływać i kreować według własnego uznania. Rozważasz zakup akwarium z rybkami i roślinami? A może wciąż nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania? Akwarium to świetny pomysł na prezent, który odciągnie Twoje dziecko (i nie tylko!) od wirtualnego świata! Poznaj sześć powodów dla których warto zainteresować się akwarystyką.

Jakie są zalety posiadania akwarium?

 • skutecznie odciąga dziecko (i nie tylko!) od komputera i smartfona
 • uspokaja, wycisza i relaksuje po nerwowym i „szybkim” dniu
 • daje nam bezpośredni kontakt z naturą – możliwość obserwowania zachowania ryb, ich zalotów i radość z pojawienia się narybku
 • uczy odpowiedzialności za żywe istoty
 • jest mniej absorbujące niż inny zwierzak: pies, kot czy nawet chomik
 • idealne dla alergików – rybki nie powodują uczulenia
 • piękna ozdoba pokoju / domu, ciągle dzieje się tam coś innego – akwarium nawet zamiast telewizora

 

 1. Skutecznie odciąga od wirtualnego świata

Pewnie zauważyłeś, że Twoi bliscy spędzają bardzo dużo czasu przy komputerze, laptopie czy smartfonie, czyli poza realnym światem. To codzienność dzisiejszych czasów, ale można temu zaradzić. Co powiesz na odstresowujące hobby, z dala od komputera i telefonu? Czas poświęcony na tworzenie podwodnych krajobrazów, dbanie o rybki i rośliny czy obserwację toczącego się życia w akwarium nigdy nie będzie czasem straconym. Taka  właśnie jest akwarystyka!

 1. Metoda na stres

Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości – hodowla rybek wpływa korzystnie na układ nerwowy oraz psychikę człowieka, pozwalając przeciwdziałać depresji oraz stanom lękowym. Samo obserwowanie zwierzątek i roślin przez szklaną szybę posiada walory terapeutyczne i skutecznie odstresowuje po intensywnym dniu w pracy lub szkole. Odpowiednie oświetlenie akwarium również wpływać będzie na poprawę naszego samopoczucia. Obecność rybek w mieszkaniu sprawia, że życie zwalnia i pozwala głęboko odetchnąć. Również w sensie dosłownym – akwarium nawilża bowiem powietrze i znacząco ułatwia oddychanie.

 1. Obcowanie z naturą

Uważne obserwowanie zachowania rybek w akwarium – ich godów czy pojawiania się nowego narybku – jest swoistym obcowaniem z naturą. Poznawanie poszczególnych gatunków niesie ze sobą istotny walor edukacyjny i pozwala jeszcze bardziej zaangażować się w daną hodowlę. Opieka nad niewielkimi stworzonkami uczy odpowiedzialności i wrażliwości na inne istoty żyjące na naszym świecie. To bardzo istotne wartości, które warto zaszczepiać zwłaszcza wśród małych dzieci (akwarium z rybkami to doskonały prezent dla malucha!).

 1. Łatwość opieki

Opieka nad rybkami i roślinami akwariowymi nie należy do szczególnie wymagających aktywności i niesie ze sobą nikłe ryzyko niepowodzenia. Niektóre odmiany są w stanie przetrwać bez dokarmiania ponad dwa tygodnie, choć warto opiekować się nimi na bieżąco. Nie ulega wątpliwości, że hodowla akwariowa to zajęcie wymarzone dla osób dysponujących małą ilością czasu, których nie stać na regularne dokarmianie oraz spacery (do jakich byliby zobowiązani posiadając np. psa). Oczywiście nie mówimy tu o bardzo wymagających gatunkach ryb czy o akwarium morskim, bo tutaj pracy jest równie dużo jak z większym zwierzakiem. Rybki nie są też uciążliwe i nie wyrządzają żadnych szkód.

 1. Możliwość kreacji

Akwarysta to pan mikroświata, zamkniętego w szklanej bryle. Właściciel akwarium posiada absolutną swobodę kreacji, a planowanie hodowli jest czystą przyjemnością. Do dyspozycji mamy wiele zestawów akwarystycznych – zbiorniki o rozmaitym kształcie i pojemności, a także różne rodzaje oświetlenia akwarium (świetlówki T5, T8, LED, lampy LED, lampy HQI i in.). Najprostsze zestawy STARTUP z pełnym wyposażeniem (akwarium proste lub profilowane, ramka, pokrywa, lampka LED, filtr, grzałka…) można zakupić za mniej niż dwieście złotych. Dobrym przykładem służą produkty z oferty sklepu AQUA-LIGHT.

 1. Korzyść estetyczna

Odpowiednio rozmieszczone, pomysłowo oświetlone akwarium może stanowić cenny element aranżacji wnętrz. Takie rozwiązania widujemy w placówkach użytku publicznego – restauracjach, hotelach, a nawet w urzędach, przychodniach czy w biurowcach. Prezentują się pięknie i efektownie zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Podobny efekt możemy uzyskać w swoim domowym zaciszu. Kolorowe rybki i fantazyjne rośliny dodadzą otoczeniu uroku i specyficznego klimatu, którego pozazdrości niejeden znajomy. A my sami będziemy cieszyć się wspaniałym widokiem na co dzień, nawet kosztem oglądania telewizji. Czegóż chcieć więcej?

śr. ocena 5 / głosów 8