W jakie akcesoria wyposażyć basen?

Jeszcze stosunkowo niedawno prywatny basen był luksusem dla nielicznych. Obecnie jednak może nań sobie pozwolić coraz więcej osób, które chętnie korzystają z tej opcji. Wraz z rosnącym popytem rośnie też rynek akcesoriów basenowych. Podzielić je można zasadniczo na przedmioty ułatwiające korzystanie z wodnego przybytku i zwiększające bezpieczeństwo użytkowania, a także gadżety mające na celu przede wszystkim dodatkowe umilenie czasu spędzonego w basenie.

akcesoria-basenowe

W pierwszej grupie z pewnością znajdą się elementy dla niektórych wręcz obowiązkowe, choć teoretycznie basen mógłby obejść się bez nich. Mowa na przykład o prowadzących do niego drabinkach czy schodkach, ale też chociażby o oprawach oświetleniowych przeznaczonych specjalnie do montowania w basenie.

Czysto…

Osobno wydzielić można akcesoria przeznaczone do utrzymania wody w czystości. Służą temu oczywiście różnego rodzaju pompy z filtrami, które wyłapują m.in. zabrudzenia, owady czy liście unoszące się na powierzchni. Ich dostawaniu się do basenu zapobiec mogą dodatki takie jak zbiornik do płukania stóp, a także pokrywa pozwalająca zamknąć całość na noc czy w razie niepogody.

…i ciepło

Pokrywa może łączyć w sobie jednocześnie funkcję maty solarnej, która zabezpiecza przed uciekaniem ciepła z wody. Jeśli zależy nam na dodatkowym jej podgrzaniu, możemy się też zaopatrzyć w bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak wymienniki i pompy ciepła czy grzałki, oferowane choćby przez warszawską firmę Wodex. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku większych obiektów.

Porządek i higiena

Wróćmy jednak na chwilę do „kwestii porządkowych”. Nawet jeśli dysponujemy pokrywą i pompą, a także skimmerem (powierzchniowy oczyszczacz wody), powinniśmy mieć też na podorędziu zestaw do czyszczenia basenów. W jego skład wchodzą najczęściej rozmaite szczotki, sita, teleskopowe kije i nakładki na węża ogrodowego. Z zanieczyszczeniami, których nie widać gołym okiem, poradzą sobie natomiast generatory ozonu lub pływaki równomiernie dozujące glono- i bakteriobójcze środki chemiczne (bazujące na bromie bądź chlorze).

Czasoumilacze

Na koniec grupa akcesoriów basenowych, które dodatkowo podnoszą atrakcyjność chwil spędzanych w wodzie. Wyróżnić tu możemy elementy „architektoniczne”, takie jak trampoliny, fontanny, wodospady, armatki i kurtyny wodne czy urządzenia do wytwarzania przeciwprądu – oraz akcesoria drobne, doceniane przede wszystkim przez dzieci i ich rodziców (ale nie tylko). Należą do nich różnego rodzaju nadmuchiwane kółka, fotele i materace, które często uprzyjemniają też naukę pływania, a także basenowe termometry. Amatorom SPA z pewnością przypadną zaś do gustu nakładane na brzeg basenu zagłówki czy specjalne tacki na napoje chłodzące się w wodzie.

śr. ocena 5 / głosów 5