Wakacje z dzieckiem – propozycje wyjazdów po Polsce

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – w tym powiedzeniu tkwi wiele prawdy. Chociaż obecnie wiele osób preferuje zagraniczne urlopy, do łask wraca podróżowanie po kraju. Okazuje się, że Polska to kraj niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, mający szczególnie dużo do zaoferowania dzieciom. Wakacyjne wyjazdy rodzinne to połączenie przyjemnego z pożytecznym, a więc dobrej zabawy z edukacją i poznawaniem swojego kraju. Dokąd warto się udać?

Wakacje w Polsce – pomysły na wyjazdy rodzinne z dziećmi

Zamki i inne zabytki

Najlepszym sposobem na zaznajomienie najmłodszych z historią naszego kraju przy okazji dobrej zabawy jest zwiedzanie polskich zamków i innych zabytków. Nic tak nie pobudza wyobraźni dzieci, jak ogromnych rozmiarów fortyfikacje, z komnatami, wysokimi wieżami i tajemniczymi tunelami. Nie należy się przy tym obawiać, że ekspozycje historyczne, muzea czy galerie będą nudnym doświadczeniem dla młodych odkrywców – nowoczesne technologie i kreatywne rozwiązania sprawiają, że historia przekazywana jest w sposób nieskomplikowany i ciekawy. Interesującym kierunkiem dla takiej podróży po Polsce może być w szczególności Jura Krakowsko-Częstochowska, pełna niezwykłych formacji skalnych i ceniona ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze, ale także historyczne. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza Zamek Ogrodzieniec – spektakularny obiekt warowny znajdujący się na szlaku Orlich Gniazd. To ciekawy kierunek dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych czekają tam lekcje żywej historii, spacery przez epoki, nocne ogniska, wieczory z duchami, gry terenowe i znacznie więcej. To zabawa i nauka w pięknej okolicy oraz gwarancja, że dzieci nie będą się nudzić. Wręcz przeciwnie, z chęcią oddadzą się przygodzie, odkrywając piękno Polski.

Gdzie jeszcze?

Jakie inne propozycje wyjazdów rodzinnych na terenie naszego kraju zasługują na uwagę? Nie ulega wątpliwości, że turystów, a w szczególności dzieci, przyciąga polskie morze. Z racji jednak kapryśnej pogody nad Bałtykiem, wysokich cen i zatłoczonych plaż, coraz więcej osób poszukuje innych pomysłów na urlop z dziećmi. Ciekawym kierunkiem jest z pewnością górzyste południe. Tutaj największą sławą cieszy się stolica Tatr, czyli Zakopane, jednakże jak w przypadku polskich plaż i tu mamy do czynienia z tłumem turystów i wyjątkowo wysokim poziomem cen. Interesującą alternatywą dla zatłoczonego Zakopanego mogą być Beskidy lub też wspomniane wcześniej skaliste tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obszar ten stwarza idealne warunki do pieszych i rowerowych wycieczek, wspinaczki górskiej i innych form aktywnego wypoczynku. To zatem idealny wakacyjny kierunek dla rodzin z dziećmi.

śr. ocena 5 / głosów 1