Co warto wiedzieć o wiązaniach snowboardowych?

Snowboarding to jeden z zimowych sportów, którym możemy cieszyć się jadąc w góry. Zjeżdżanie na desce ze stoków z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Pozwala na wykonywanie coraz śmielszych akrobacji, oczywiście nie od razu! Najpierw musimy nauczyć się stać na desce i utrzymywać właściwą pozycję. Jeśli ty również chcesz jeździć na snowboardzie, na początek zaczerpnij trochę teorii i dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne wiązania snowboardowe.

snowboard

Wiązania miękkie

Charakterystykę wiązań snowboardowych rozpoczniemy od wiązań miękkich, przeznaczonych do miękkich desek. Wybierają je osoby preferujące jazdę freestyle’ową oraz poruszających się poza trasami. Wiązania miękkie nie mają funkcji automatycznego wypięcia, dlatego w razie upadku deska jest nadal przymocowana do nóg.

Wiązania tego rodzaju niemal w całości są wykonane z tworzyw sztucznych. Mają wstawki z metalu lub metalu z domieszką włókna węglowego. Dwa lub trzy paski, w które są wyposażone, umożliwiają ich swobodne dopasowanie do buta oraz kontrolowanie deski w trakcie jazdy. Wybierajmy takie, które od wewnątrz są pokryte materiałem antypoślizgowym – dbajmy o swoje bezpieczeństwo! W przypadku wiązań miękkich, kluczowe znaczenie ma tzw. łyżka. Jako pionowe wzmocnienie służy do oparcia buta. Pośród wiązań miękkich wyróżnia się wiązania STEP-IN, STRAP-IN oraz system hybrydowy, zwykle produkcji FLOW. Im również się przyjrzymy.

Wiązania STEP-IN

Wiązania STEP-IN sprawdzą się tylko w przypadku osób, które nie zamierzają szaleć na desce. Ich przeznaczeniem jest spokojna jazda. Do zapięcia nie wymagają siadania, ani nawet schylania – działają jak zatrzaskowe pedały rowerowe. Buta wpiętego w wiązanie usztywnia łyżka. Wiązania nie mają pasków, są łatwe w użyciu na płaskim podłożu, ale trudno je wpinać na stoku, pod ostrym kątem. Wiązania te należy kupować  wraz ze specjalnie dedykowanymi do nich butami. Do innych mogą nie pasować. Niestety, są dosyć ciężkie, a same wiązania nie dają możliwości regulowania siły zapięcia.

Wiązania produkcji FLOW

Wiązania FLOW powstały w odpowiedzi na wady wiązań step-in. Składają się z tradycyjnej bazy, łyżki oraz szerokiego padsa, zastępującego dwa paski. Wymagają pochylenia się, ale zapinanie jest szybkie (podobnie jak w poprzednich wiązaniach – mogą wystąpić problemy na stoku). Jak widać, nie do końca wyeliminowano wady.

Tutaj również najlepiej jest używać butów flow, ponieważ inne mogą nie być kompatybilne. Wiele osób uważa też, że nie są to wiązania tak twarde, jak wiązania paskowe. Trzeba mieć na uwadze, że deska z wiązaniami flow jest większa i nie mieści się w standardowym pokrowcu. Z kolei przez konieczność rozmontowania padsa przez transportem, należy ponownie regulować wiązanie już po dotarciu na stok, co zabiera nam czas – komentuje nasz ekspert ze sklepu internetowego NartyKrakow.pl.

Wiązania STRAP-IN

Wiązania STRAP-IN  to wiązanie składające się z dwóch pasków oraz sztywnej zapiętki (czyli wspomnianej już łyżki). Są dzisiaj bardzo popularne, a ich zaletą jest mocne trzymanie buta. Jeden pasek zapobiega jego wysuwaniu, a drugi trzyma piętę. Łyżka z kolei zapobiega odchylaniu się do tyłu. Buty powinny być sztywne, ale ich podeszwa musi się lekko uginać.

Czy wiązania STRAP-IN mają jakieś wady? Tak, początkujący snowboardziści mogą mieć problem z ich zapięciem. Należy zawsze rozpiąć oba paski, aby umiejscowić but na desce. Paski zapina się za pomocą pompek, których działanie polega na dociąganiu pasków, aż uznamy, że uzyskaliśmy odpowiednią siłę zapięcia.

Wiązania twarde

Jako ostatnie omówimy wiązania twarde, stosowane do desek twardych. Bardzo przypominają wiązania narciarskie, dlatego jeśli narty nie są nam obce, nie powinny sprawiać kłopotu. Zapewniają dużą kontrolę nad deską, dlatego świetnie sprawdzą się przy szybkiej jeździe. Prawie w całości wykonane są z metalu.

Pamiętaj! Jeśli nie wiesz, jaki typ wiązań będzie dla ciebie najlepszy, poproś o pomoc sprzedawcę. Jazda na desce ma dawać ci radość, a źle dobrane wiązania mogą to uniemożliwić.

śr. ocena 5 / głosów 1