Wielkanoc w Zakopanem, czyli świąteczny czar gór

Święta to czas dla rodziny, nie oznacza to jednak, że zawsze musimy spędzać je w domu. Chociaż wielkie porządki, przygotowywanie wielkanocnych dekoracji, gotowanie i pieczenie ciast może mieć swój urok, bardzo często jest też źródłem dużego zmęczenia, a nawet konfliktów. Jeżeli chcesz uniknąć tych mniej przyjemnych aspektów świętowania, zastanów się nad mniej oczywistym sposobem spędzenia tego czasu.

Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się spędzać Wielkanoc poza domem? Z wielu różnych względów. Po pierwsze, taka opcja zwalnia nas z obowiązku poświęcania mnóstwa czasu na przygotowania. Po drugie, święta wiążą się z czasem wolnym od pracy i szkoły, co stwarza świetną okazję do wspólnego wyjazdu. Po trzecie, tak jest po prostu ciekawiej.

Dokąd wybrać się na Wielkanoc?

Dalekie podróże zagraniczne warto planować raczej na dłuższy urlop. Kiedy do naszej dyspozycji jest zaledwie kilka świątecznych dni, zastanówmy się nad mniej odległym miejscem. Pamiętajmy też, że w czasie świąt większość sklepów i instytucji jest zamknięta, toteż nastawmy się raczej na kontakt z naturą i niespieszne podziwianie widoków – podpowiada nasz rozmówca z Willi „Carlton”.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, toteż każdego roku wypada troszkę inaczej. W 2019 świętować będziemy pod koniec kwietnia, a więc prawdopodobnie już w całkiem wiosennej aurze. O tej porze roku zdecydowanie najprzyjemniej jest w polskich górach, których hale zdążyły już zakwitnąć pierwszymi kwiatami, a szlaki obeschnąć po roztopach.

Oprócz świeżego powietrza, wspaniałych widoków i błogiej ciszy górskich miejscowości poza sezonem, w wielkanocnym Zakopanem będziesz miał okazję przyjrzeć się bliżej wciąż żywemu folklorowi. A ten, jak wiadomo, najwyraźniej manifestuje się podczas świątecznych uroczystości.

Świąteczna atmosfera poza domem?

Wyjazd z domu na święta wcale nie oznacza rezygnacji ze świętowania. Wręcz przeciwnie, udając się do miejscowości na południu Polski zwiększamy swoje szanse na udział w tradycyjnych obrzędach świątecznych. Wielkanoc w górach to jedno z bardziej widowiskowych świąt, podczas których turyści mogą dołączyć do ceremonii organizowanych przez rdzennych mieszkańców. Wspólna procesja w Niedzielę Palmową czy zabawa dyngusowa chyba już nigdzie nie wygląda tak autentycznie, jak właśnie w podhalańskich miejscowościach.

Planując Wielkanoc w Zakopanem warto zarezerwować pokój lub apartament w pensjonacie, który swoim gościom proponuje pełne wyżywienie, a w czasie świąt również uroczyste posiłki. W takim miejscu z pewnością poczujesz magię świąt i nie zatęsknisz za domowym zaciszem.

śr. ocena 5 / głosów 5