Wystrój restauracji. Jak powinien się prezentować dobry lokal gastronomiczny?

Wydawałoby się, że to wyłącznie smak potraw decyduje o klasie restauracji. Chociaż jednak sposób przyrządzania dań jest tu istotnym kryterium, to nie jedynym, jeśli chodzi o ocenę lokalu gastronomicznego. Jak się bowiem okazuje, klienci przywiązują również dużą wagę do wystroju restauracji. Czym w takim razie powinna się charakteryzować aranżacja tego typu obiektu?

wystroj-restauracji

Czystość przede wszystkim

Niezależnie od stylu aranżacji, mebli czy dekoracji, restauracja powinna być przede wszystkim czysta. Niedopuszczalne są jakiekolwiek ślady kurzu, zabrudzenia i inne oznaki niewystarczającego przestrzegania zasad higieny. Klienci zdają sobie sprawę z tego, że czysta  sala restauracyjna to również zadbana kuchnia, a co za tym idzie – wysoka jakość obsługi i przyrządzanych potraw.

Klasa i styl

Udając się do restauracji chcemy wiedzieć, że trafiamy do miejsca wyjątkowego, które dostarczy niezapomnianych doznać kulinarnych, jak również wrażeń estetycznych. Na unikalną atmosferę miejsca składają się różne elementy jego aranżacji, przede wszystkim meble oraz materiały wykończeniowe. Aranżacja restauracji powinna być utrzymana w eleganckim, schludnym stylu. Ważne są tu dekoracje, jednak należy unikać przesytu – wystrój nie powinien przytłaczać i przysłaniać tego co najważniejsze, czyli jedzenia. W dobrej restauracji powinniśmy móc delektować się niezwykłym smakiem potraw w eleganckim, stonowanym otoczeniu. Mile widziane są spokojne barwy, takie jak biel, beż czy szarości. Nieodzownym elementem wyposażenia restauracji są oczywiście meble, przede wszystkim krzesła i stoliki które powinny być wygodne i stabilne, ale także eleganckie, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Doskonale sprawdzą się tu ponadczasowe, naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna. Nie bez znaczenia są również wszelkiego rodzaju dekoracje i dodatki – obrazy czy obrusy – które czynią wnętrze bardziej przytulnym.

Co jeszcze?

Jak się jednak okazuje, wystrój restauracji to nie tylko meble i materiały wykończeniowe. Co jeszcze pomaga stworzyć wyjątkową atmosferę w takim miejscu?

Ważną rolę w wystroju wnętrz restauracyjnych odgrywa oświetlenie. – Mówi przedstawiciel restauracji Symfonia Smaków w Sopocie. – Mowa tu zarówno o sztucznym świetle, które powinno być ciepłe i odpowiednio rozmieszczone, jak również o świetle dziennym. Promienie słońca wpadające do sali przez okna i przeszklenia to najlepsza ozdoba każdego wnętrza. Modnym ostatnio elementem aranżacji restauracji jest także dodatkowa przestrzeń, np. taras czy ogródek letni, która również powinna zostać odpowiednio zaaranżowana. Za klimat w lokalu odpowiada też muzyka. Wszystkie te elementy składają się na harmonijną aranżację restauracji.

śr. ocena 5 / głosów 5