Zalety górskich wód termalnych

Dobroczynne właściwości wód termalnych docenione zostały już wiele setek lat temu, i to przez ludność na niemal wszystkich kontynentach. Wody te występują bowiem w wielu różnych rejonach świata, w tym w Polsce, a zwłaszcza na Podhalu. Czym jednak są dokładnie, w jaki sposób można z nich korzystać oraz dlaczego warto to robić – o tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Jak może niektórzy pamiętają z lekcji geografii w szkole podstawowej, we wnętrzu ziemi panuje o wiele wyższa temperatura niż na jej powierzchni. Znajdują się tam też cieki wodne, które na odpowiednio dużej głębokości ulegają ogrzaniu. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wypływają na zewnątrz w postaci tzw. gorących źródeł. Te ostatnie mogą tworzyć się naturalnie, mogą być też jednak efektem wykonania specjalnego odwiertu przez człowieka.

Wody na różne dolegliwości

Płynąc ku powierzchni przez kolejne warstwy skał, woda termalna – czyli taka, która ma minimum 20 st. C – wypłukuje znajdujące się tam minerały, które się w niej rozpuszczają. W zależności od budowy geologicznej danego terenu skład wód termalnych może być różny. On z kolei definiuje ich konkretne właściwości lecznicze. Niektóre wody termalne działają szczególnie dobrze na alergików, inne na osoby znerwicowane, jeszcze inne natomiast w przypadku chorób układu moczowego czy pokarmowego. Kwaśna woda o wysokiej zawartości siarki na przykład rewelacyjnie wpływa na kondycję skóry, zwłaszcza tej trądzikowej.

Leczniczo i rekreacyjnie

To właśnie przez skórę zresztą dobroczynne minerały dostają się z wód termalnych do naszego organizmu (inaczej niż ma to miejsce przy wodach mineralnych, które się pije). Dlatego też wody tego typu stosuje się do przygotowywania kąpieli leczniczych w szpitalach, sanatoriach i ośrodkach odnowy biologicznej. Korzystać z ich zalet można też jednak przy okazji świetnej zabawy, jaką oferują nowoczesne kompleksy zwane termami, a zaprojektowane jak aqua parki.

W Szaflarach są aż trzy takie kompleksy: Termy Szaflary, Termy Chochołowskie i termy Gorący Potok – dowiadujemy się w położonym w tej miejscowości ośrodku wypoczynkowym Borowy Dwór. – Nasi goście mogą liczyć na zniżki we wszystkich – dodaje nasz rozmówca.

Bogactwo korzyści

Przenikaniu cennych dla zdrowia związków przez skórę sprzyja rozszerzenie jej porów wywołane przez ciepło wody. Odpowiednio wysoka temperatura tej ostatniej stymuluje także krążenie i przemianę materii, a więc usuwanie z tkanek toksycznych złogów oraz szybsze dostarczanie komórkom tlenu i składników odżywczych. Zanurzenie się w przyjemnie ciepłej wodzie łagodzi ponadto dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, jak również pomaga skutecznie się zrelaksować.

Wszystko to sprawia, że kąpiel w wodach termalnych wskazana jest m.in.:

  • w rekonwalescencji po urazach i niektórych kuracjach czy zabiegach,
  • w rehabilitacji narządów układu ruchu i schorzeniach reumatoidalnych,
  • w profilaktyce i leczeniu depresji, nerwic czy bezsenności,
  • przy spadku nastroju (zwłaszcza sezonowym) i nadmiernym lub długotrwałym stresie,
  • w budowaniu odporności organizmu,
  • w problemach skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik.
śr. ocena 5 / głosów 5