Na co zwracać uwagę, wynajmując autokar?

Wynajęcie autokaru pozwala udać się większą grupą na wycieczkę, wyjazd integracyjny, szkolenie czy wesele. Ponieważ liczba uczestników jest różna, podobnie jak odległość do przebycia i czas wyjazdu, firmy oferujące wynajem autokarów oddają do dyspozycji duże i urozmaicone floty. Jak więc wybrać najlepszy dla siebie autokar? Na co zwrócić uwagę, wynajmując pojazd?

Bezpieczeństwo i terminowość

Aby poruszać się po drogach publicznych, pojazdy muszą spełniać minimalne wymogi bezpieczeństwa, których zachowanie jest sprawdzane podczas obowiązkowych przeglądów. Jednak wymagane prawem minimum to często za mało, aby mówić o bezpieczeństwie, szczególnie gdy w grę wchodzi przewóz wielu osób dużym pojazdem.

Od firmy oferującej wynajem autokarów należy oczekiwać przede wszystkim bezpieczeństwa – mówi specjalista świadczący usługi transportowe Grzegorz Kopeć. – Co to znaczy? Przede wszystkim pojazdy muszą być w dobrym stanie technicznym, regularnie serwisowane, a w razie awarii natychmiast wycofywane i naprawiane. Poziom bezpieczeństwa jest wyższy w nowszych autokarach, dlatego warto wybrać nowoczesny pojazd, w którym kierowca ma wsparcie elektronicznych systemów.

Drugim filarem, na którym powinna się opierać solidna firma wynajmująca autokary, jest terminowość. Często program wyjazdu jest napięty i spóźnienie mogłoby go całkowicie zrujnować. Pojazd musi być więc podstawiony o umówionym czasie, a kierowca musi znać drogę i czas przejazdu oraz uwzględnić margines związany np. z opóźnieniami spowodowanymi pracami drogowymi albo wypadkiem na trasie.

Komfort podróży

Kolejny ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na wynajem autokaru, to wygoda. Jest to szczególnie ważne podczas długich i dalekich podróży. Należy zwrócić uwagę na rozstaw siedzeń – między rzędami pasażerowie muszą mieć miejsce na nogi! Wiele godzin w ciasnym pojeździe kończy się tym, że wysiadamy z niego obolali i ze zdrętwiałymi od przebywania w jednej pozycji nogami.

Wyposażenie autokaru także powinno zwrócić naszą uwagę. Klimatyzacja, oświetlenie, możliwość przesłonięcia szyb to obecnie podstawy, których nie powinno zabraknąć w żadnym autokarze. W dłuższych trasach przyda się toaleta. Jeżeli pasażerami są dzieci, z pewnością ucieszy je możliwość obejrzenia filmu.

Niewątpliwie na komfort podróży wypłynie też to, jak pojazd jest utrzymany. Wynajmowany autokar powinien być czysty z zewnątrz i wewnątrz. Tapicerki i podłogi niepoplamione i dokładnie doczyszczone, a wnętrze pachnące świeżością lub przynajmniej pozbawione zapachu. W takim otoczeniu podróż minie szybko i przyjemnie.