Na co zwrócić uwagę kupując buty snowboardowe dla początkujących i zawodowców

Kiedy jeździmy na desce snowboardowej, balansujemy całym naszym ciałem – dobrze dopasowane buty pozwalają nad nią lepiej panować i czuć się pewniej. To szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Niewłaściwie dobrany strój do sportów zimowych może zniechęcić amatora, a tego zawsze szkoda. W jaki sposób dzielimy buty snowboardowe? Czy ich miękkość naprawdę ma aż tak duże znaczenie? Czym charakteryzują się dobre buty snowboardowe dla początkujących, a czym dla zawodowców?

Nowe buty o odpowiedniej twardości dla początkującego

Technologie produkcji odzieży sportowej, w tym butów narciarskich oraz snowboardowych, wciąż jest udoskonalana, by spełnić oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Buty tego typu, które często niewiele przypominają inne rodzaje obuwia, stopniowo dopasowują się do stopy użytkownika. O ile do kilku naprawdę pierwszych przejazdów możemy skusić się na wypożyczenie butów, by po prostu spróbować stanąć na desce, jak najszybciej powinniśmy zakupić dla siebie nowe – rozmiar butów musi być dobrany idealnie, by zagwarantować nam pełen komfort.

Początkującym snowboardzistom poleca się buty miękkie, elastyczne, ale jednocześnie zapewniają pełną stabilność stopom i przytrzymują w wygodny sposób kostki – mówi nam przedstawiciel sklepu narciarskiego NartyOk.pl z Wrocławia.

Zależy nam na tym, by swobodnie manewrować deską, a jednocześnie czuć się pewnie i komfortowo. Kiedy decydujemy się na zakup butów, zwracajmy uwagę nie tylko na jego kształt i odpowiedni rozmiar. Buty powinny być wykonane z materiału, który trzyma ciepło i nie przemaka, a spód obuwia powinny stanowić antypoślizgowe podeszwy.

Buty dla doświadczonych snowboardzistów

Zaawansowany snowboardzista również wybiera dla siebie obuwie pod względem struktury. Dla osób, które zajmują się szybką i techniczną jazdą, polecane są buty twarde, najczęściej w przedziale 5-8 w dziesięciostopniowej skali. Jeszcze twardsze buty polecane są do jazdy poza trasami. Modele, które znajdziemy w przedziale 8-10 mogą posiadać rozwiązania, które dodatkowo stabilizują nogi. Są to specjalne wkładki, które umieszcza się w skorupie wewnętrznej lub usztywnienia związane z systemem wiązania butów. Buty twarde polecane są także do zaawansowanego freestyle’u, a więc do wykonywania ewolucji na skoczniach i w specjalnych parkach przygotowanych do zawodowych zabaw na desce. A co z wiązaniem buta? – Możemy wybierać między tradycyjnymi sznurówkami, które przez wielu wciąż uznawane są za najlepszy system mocowania buta, a kilkoma różnymi systemami. Obok szerokiego wyboru butów ze sznurówkami znajdziemy buty snowboardowe z systemem BOA (pokrętło ściąga stalową linkę, która usztywnia buta i związuje – mogą to być systemy jednostrefowe  lub dwustrefowe. Jednostrefowe i dwustrefowe są również buty z szybkim systemem wiązania. Ostatni system polecany jest przede wszystkim dzieciom, które nie mają tyle siły, by samodzielnie docisnąć odpowiednio mocno klasyczne sznurówki.