Budowa zbiorników na chemikalia

Zbiorniki na chemikalia to specjalnie wykonane pojemniki przeznaczone do przechowywania w ich wnętrzu materiałów oraz środków chemicznych. Wykorzystywane są m.in. do magazynowania takich substancji, jak kwas solny, wodór, alkohol metylowy czy inne kwasy. Z uwagi na silne właściwości chemiczne takich surowców zbiorniki na chemikalia muszą być odpowiednio zbudowane. Jak – o tym powiemy poniżej.

zbiorniki-na-chemikalia

Materiał wykonania oraz bezpieczeństwo zbiorników na chemikalia

Zbiorniki przeznaczone do przechowywania w ich wnętrzu substancji chemicznych najczęściej są wykonywane z najwyższej jakości polietylenu o średniej gęstości. Polietylen to materiał o wysokiej wytrzymałości, który dodatkowo jest także w pełni odporny na działanie na niego promieniowania UV, uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz skrajne temperatury. Wszystko to sprawia, że we wnętrzu wykonanych z tego tworzywa sztucznego zbiorników można w pełni bezpiecznie przechowywać silne chemikalia. Dystrybucją takich zbiorników zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład MiM Zbiorniki. Poza tym polietylen jest także tworzywem w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego oraz może być przetwarzany na drodze recyklingu. Dodatkową zaletą, którą posiadają wykonane z polietylenu zbiorniki na chemikalia, jest ich wytrzymałość. Pomimo braku metalowych wzmocnień takie zbiorniki są trwałe oraz doskonale chronią zawartość przed wydostaniem się na zewnętrz. Mogą być więc z powodzeniem instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Dodatkowe wyposażenie obecne w zbiornikach na chemikalia

Zbiorniki na chemikalia, aby właściwie spełniały swoją rolę oraz były funkcjonalne w użytkowaniu, powinny mieć także dodatkowe wyposażenie, które umożliwia ich efektywne użytkowanie. Polietylen to tworzywo sztuczne, które nie jest przezroczyste. Utrudnia to weryfikowanie poziomu dostępnej w zbiorniku cieczy oraz jej uzupełnianie. Z tego powodu nowoczesne zbiorniki na chemikalia zostały wyposażone w ultradźwiękowe czujniki poziomu substancji oraz wyświetlacze, które informują użytkownika o poziomie ich napełnienia. Dzięki temu wiadomo, kiedy zbiornik należy uzupełnić lub kiedy jest on napełniony do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. Jego napełnianiu z kolei służy specjalna linia napełniająca, która pozwala na dokładne wlanie substancji chemicznej do wnętrza zbiornika oraz minimalizuje ryzyko jej rozlania się na zewnątrz. Podobną funkcję spełniają także automatyczny nalewak oraz przepływomierz, które także można znaleźć w nowoczesnych zbiornikach na chemikalia.

śr. ocena 5 / głosów 5