Cechy charakterystyczne i sposoby wykorzystania stali 13CrMo4-5

Stal to materiał o szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu i budownictwie. Służy to wykonywania maszyn i urządzeń, elementów konstrukcyjnych budynków i wielu innych. Wyroby stalowe pracują w bardzo różnych, często trudnych warunkach. Tak duża rozpiętość zastosowań jest możliwa dzięki temu, że produkuje się wiele typów stali. Dziś bierzemy na tapet 13CrMo4 i 13CrMo5.

zastosowanie stali

Właściwości stali 13CrMo4 i 13CrMo5

Stal w gatunkach 13CrMo4 i 13CrMo5 zalicza się do szlachetnych i wytrzymałych materiałów. Jest to stal chromowo-molibdenowa. Te domieszki nadają surowcowi pewnych właściwości, co przekłada się na konkretne zastosowania. Czym charakteryzuje się stal chromowo-molibdenowa? O tym opowie specjalista z firmy Polmet, która specjalizuje się w produkcji stali jakościowej:

13CrMo4 i 13CrMo5 to stal o dużych plastyczności i ciągliwości tak w niskich, jak i wysokich temperaturach. Wykazuje żarowytrzymałość, a także odporność na korodowanie pod wpływem pary wodnej oraz działanie wodoru, kwasów i zasad.

Materiał łatwy w obróbce, niepodatny na zmiany temperatury, odporny na działanie wilgoci, wodoru, chemikaliów oraz żaru jest niezwykle cenny dla wielu gałęzi przemysłu. Do czego wykorzystuje się stal chromowo-molibdenową, co z niej powstaje i w jakich warunkach mogą pracować te wyroby?

Zastosowania stali 13CrMo4 i 13CrMo5

Stal chromowo-molibdenowa 13CrMo4 i 13CrMo5 służy przede wszystkim do produkcji urządzeń, które pracują w wysokich temperaturach – do 560°C. Korzystają z tego przede wszystkim branże energetyczna i chemiczna, w których takie temperatury to chleb powszedni. Ten rodzaj stali jest odporny na odkształcanie, więc nie ma ryzyka, że nadmiar ciepła przyczyni się do szybkiego niszczenia cennych urządzeń. Może być stosowana do produkcji kotłów, turbin oraz elementów pojemników ciśnieniowych, które pracują w temperaturze nieprzekraczającej 350°C. Jest doskonałym materiałem do wyrobu armatury w instalacjach odprowadzających parę i inne substancje, a także w rurach przegrzewaczowych.

Stali chromowo-molibdenowej nie zaszkodzi kwaśne środowisko, stąd też jej popularność w przemyśle chemicznym. Wyroby z tego materiału mogą być długo eksponowane na działanie nie tylko kwasów, ale też odczynników alkalicznych, wodoru, pary wodnej i innych szkodliwych substancji. Niewątpliwą zaletą stali 13CrMo4 i 13CrMo5 jest jej stosunkowo niewielka masa, która przy dużej wytrzymałości czyni z tych gatunków wyjątkowo użyteczne materiały do produkcji urządzeń pracujących w trudnych warunkach.