Charakterystyka bram przesuwnych

Brama to najważniejszy element ogrodzeń, garaży i innych konstrukcji, mających na celu zabezpieczenie mienia czy posesji. Dobrze wybrana brama powinna być wytrzymała, aby zapewniać skuteczną ochronę, ale także wygodna w obsłudze i estetycznie się prezentująca. Jednym z najpopularniejszych rodzajów bram są modele przesuwne. Czym się one charakteryzują i jakie są ich zalety?

brama-przesuwna

Bramy przesuwne – jak to działa?

Otwieranie bram przesuwnych polega – jak sama nazwa wskazuje – na przesuwaniu skrzydła przy pomocy specjalnych prowadnic i szyn nośnych. Tak skonstruowany mechanizm pozwala na przesuwanie bramy po linii prostej, wzdłuż ściany czy ogrodzenia. Wyróżniamy przy tym różne rodzaje bram przesuwnych. Mogą się one różnić ze względu na napęd – dużą popularnością cieszą się nowoczesne modele elektryczne, które umożliwiają automatyczne sterowanie bramą, co zapewnia ogromną wygodę użytkowania. Dostępne są również proste w obsłudze bramy przesuwne otwierane ręcznie. Systemy przesuwne mogą również różnić się konstrukcją. W niektórych modelach skrzydło porusza się na zewnątrz ściany czy ogrodzenia. Wysoką funkcjonalnością charakteryzują się systemy ze specjalnie wbudowaną kasetą, w którą chowa się skrzydło bramy, tym samym ukrywając się wewnątrz ściany – taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić wiele miejsca i jest ceniona ze względu na estetykę. Dodatkowo w skrzydle bramy mogą zostać umieszczone drzwi, co zwiększa wygodę użytkowania całego systemu. Bramy tego typu, które znajdziemy np. w ofercie firmy Grażka Konstrukcje Stalowe, mogą mieć konstrukcję panelową i są dostępne w różnych kolorach.

Zalety bram przesuwnych

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą garażowych bram przesuwnych jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni na podjeździe do garażu. W przeciwieństwie do bram uchylnych, tego typu modele nie zabierają miejsca przed wjazdem, dzięki czemu nie trzeba wycofywać auta chcąc wprowadzić je do garażu – samochód można bez przeszkód zaparkować bezpośrednio przed drzwiami. To znakomite rozwiązanie dla mniejszych posesji i krótszych podjazdów. Sam mechanizm otwierania tego typu bram jest prosty i nie wymaga specjalnego wysiłku. Nie bez znaczenia jest również wysoka estetyka systemów przesuwnych, które prezentują się nowocześnie i efektownie. Do tego dochodzą bogate możliwości projektowe – bramy przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z trwałych tworzyw sztucznych, takich jak poliuretan, dodatkowo zabezpieczone, np. ocynkowaniem, a także dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do każdej posesji i elewacji garażu.

śr. ocena 5 / głosów 7