Charakterystyka drukarek termosublimacyjnych

Jeżeli chciałbyś wydrukować swoje fotografie z zagranicznego urlopu, imprezy rodzinnej czy ostatniego weekendu poza miastem, warto przemyśleć zakup drukarki termosublimacyjnej. Wbrew pozorom drukowanie zdjęć na papierze fotograficznym jest wciąż bardzo popularne, a jeśli można to zrobić bez wychodzenia z domu, to czemu nie skorzystać? Zapraszamy na krótką charakterystykę drukarek termosublimacyjnych.

Trwałość i wysoka jakość

Drukarki termosublimacyjne stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla drukarek laserowych oraz atramentowych. Charakteryzują się wysoką jakością wydruku, którą można porównać nawet do wydruków w profesjonalnych laboratoriach fotograficznych. Wydrukowane w ten sposób odbitki są również trwałe (wytrzymują nawet do 100 lat) – odporne na uszkodzenia takie jak zamoczenie czy ścieranie, co jest spowodowane zastosowaniem specjalnej przezroczystej warstwy, która nakładana jest na odbitkę w ostatniej fazie druku.

Mobilność i prostota obsługi

Istotną zaletą tych urządzeń jest ich rozmiar. Są one na tyle małe, że można je bez przeszkód zabrać w podróż, a niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w akumulator. Wśród zalet znajduje się także długi czas gotowości drukarek termosublimacyjnych do pracy. W odróżnieniu od drukarki atramentowej, po włączeniu po długim okresie nieużywania, będzie natychmiast gotowa do pracy.

Obsługa drukarek termosublimacyjnych jest bardzo prosta. Urządzenia posiadają dostęp do aplikacji, która służy do korekcji zdjęć,  a dzięki portowi podczerwieni (IrDA) oraz interfejsowi bluetooth, urządzenia tego typu pozwalają wydrukować zdjęcia bezpośrednio z aparatów fotograficznych oraz telefonów komórkowych.

Niezbędne materiały eksploatacyjne

Jeżeli chodzi o materiały eksploatacyjne do drukarek termosublimacyjnych, sprzedawane są one w pakietach, przez co niemożliwe jest kupienie osobno papieru fotograficznego i kartridża z taśmą barwiącą. Nie można również stosować w nich papieru, który wykorzystywany jest do wydruku w drukarkach atramentowych.

Podsumowując, drukarki termosublimacyjne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli głównym kryterium wyboru jest możliwość druku zdjęć bez podłączania urządzenia do komputera. Należy jednak pamiętać, że tego typu drukarki są znacznie wolniejsze od atramentowych odpowiedników, i nie zapewniają tak wiernego odwzorowania kolorów na wydruku – przypomina ekspert firmy ZiZaKo, która od 2009 roku dostarcza nowoczesne i profesjonalne urządzenia oraz akcesoria do druku.

śr. ocena 5 / głosów 1