Charakterystyka systemów zarządzania transportem publicznym

Zastosowanie inteligentnych systemów transportowych (ITS) przynosi miastom szereg korzyści. Łączą one w sobie wiele elementów i działań, które mają na celu usprawnienie lub poprawę szeroko rozumianego transportu. Odbywa się to w zakresie komunikacji, prewencji, sterowania i zarządzania ruchem, wykrywania zdarzeń, nadzoru ruchu oraz rejestracji wykroczeń drogowych. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega system zarządzania transportem publicznym.

Rozkład jazdy w czasie rzeczywistym

Spóźnione przyjazdy autobusów na konkretny przystanek nie są rzadkością w większych miastach. Dla każdego człowieka czas jest bardzo cennym zasobem, dlatego nie lubią jego marnotrawstwa – sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni czekać na przystanku dłużej niż zwykle prowadzą do zdenerwowania. Rozwiązaniem jest dla pasażerów dostęp do „rzeczywistego” czasu odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej z poszczególnych przystanków, który czasami jest zupełnie odmienny w stosunku do zaplanowanego w rozkładzie jazdy. Na szczęście jest na to sposób.

Zalety systemów zarządzania transportem publicznym

Rozwiązaniem problemu niedogodności w transporcie jest inteligentny system transportowy składający się z narzędzi, które bazują na technologii informatycznej, bezprzewodowej komunikacji oraz elektronice pojazdowej. Wdrożenie systemu pozwala lepiej informować pasażerów dzięki dostępowi do informacji o aktualnym stanie komunikacji miejskiej, w czasie rzeczywistym. Do zalet ITS można zaliczyć:

  • pomoc pasażerom w podejmowaniu optymalnej decyzji dotyczącej transportu,
  • usprawnienie komunikacji miejskiej,
  • większy komfort pracy kierowcy,
  • poprawa bezpieczeństwa transportu publicznego,
  • redukcja negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne.

Jedną z ważniejszych jest pierwsza, dotycząca dostępu do aktualnych informacji o transporcie publicznym. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu łączności bezprzewodowej, systemu pozycjonowania oraz uaktualniania danych na bieżąco. Aktualność rozkładu jest przedstawiana na tablicach świetlnych znajdujących się na przystankach, ale można ją zweryfikować jeszcze przed wyjściem z domu lub po drodze na stację – poprzez sprawdzenie informacji w specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Również w autobusach, tramwajach oraz metrze zainstalowane są specjalne tablice, na których możemy śledzić trasę w czasie rzeczywistym.

Korzyści dla zarządców komunikacji miejskiej oraz kierowców

Zalety z korzystania z systemu zarządzania transportem publicznym widzą również zarządcy komunikacji miejskiej mogący na bieżąco śledzić położenie wszystkich pojazdów, które wizualizowane jest na cyfrowej mapie. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ w przypadku wykrycia niezgodności z rozkładem jazdy, np. autobus pojawia się zbyt szybko lub za późno, przewoźnik upoważniony jest do zapłacenia kary, która ustalona jest w umowie na świadczenie usług.

Sami kierowcy również chwalą system, ponieważ mogą dzięki niemu kontrolować rozbieżności w rozkładzie jazdy, a dzięki kontaktowi z dyspozytorem mają aktualne informacje o stanie dróg i ewentualnych zagrożeniach – podsumowuje kierownik ds. kluczowych klientów w firmie Sprint zajmującej się integracją systemów teleinformatycznych.